Как Германия стана толкова зависима от руския газ?
Страната ще бъде „опустошена икономически“ и я чака „неизбежна рецесия“, ако Москва спре доставките на суровината

© ECONOMIC.BG / БТА
Германия е изправена пред нарастващ натиск да прекрати използването на руския природен газ – ход, който може да опустоши най-голямата европейска икономика. Тя е силно зависима от руския газ: през 2021 г. 55% от вноса ѝ е руски, а през първото тримесечие този дял е паднал до 40%, пише Reuters.
Поради войната в Украйна германските банки вече очакват ръстът на БВП на страната да се забави до 2% през 2022 г. от 2.7% през 2021 г.
Ситуацията би била още по-лоша, ако вносът или доставките на руски петрол и природен газ бъдат спрени“, каза главният изпълнителен директор на Deutsche Bank Кристиан Шевинг, който говори в ролята си на президент на лобито на банките BDB в Германия. "Тогава значителната рецесия в Германия би била практически неизбежна."
Но за Германия е трудно да се откаже от навика си. Русия е доставчикът на природен газ за Германия от около 50 години и винаги е била надеждна, дори по време на Студената война и по време на разпадането на Съветския съюз, каза за Business Insider Давид Онеглиа, старши икономист в базираната в Лондон консултантска компания TS Lombard.
Германия внася руски газ, за да насърчи диалога, търговията и мира
Германия започна руската си газова политика по време на Студената война, през 60-те години на миналия век, с така наречената „газопроводна политика“.
„Този ход имаше за цел да стимулира Съветския съюз да се движи към диалог и търговия със Запада вместо към конфликт“, каза Хенинг Глойщайн, директор по енергетика, климат и ресурси в Eurasia Group, геополитическа консултантска компания.
След падането на Съветския съюз през 1991 г. обединена Германия и нововъзникващият Европейски съюз искаха да подкрепят Русия икономически, за да стабилизират огромната ядрена сила“, каза Глойщайн пред Insider.
Отново политиката беше да си сътрудничим и да се надяваме, че търговията и просперитетът ще доведат до мирни отношения. Доскоро тази политика работеше добре, но сега, разбира се, тази политика е в разруха“, каза той.
Сега Германия е под натиск да забрани руския природен газ поради нарастващите съобщения за руски зверства в Украйна. Миналата седмица президентът Владимир Путин поиска плащане в рубли и заплаши да спре изцяло руския газ за Европа.
„Мисля, че всички бяха изненадани, защото целият план за енергиен преход от различните правителства в Германия винаги имплицитно е разчитал на руски газ, който винаги тече в същото количество, на една и съща цена“, каза Давид Онеглиа. „Исторически те никога не са използвали като оръжие енергията или суровините.“
Това беше грешка в изчисленията“, добави той.
Какви са възможностите на Германия, ако руският природен газ бъде спрян?
Ако доставките на руски природен газ бъдат спрени, Германия има малко възможности да го замени.
Страната постепенно отхвърля ядрената енергия заради катастрофата във Фукушима през март 2011 г. Последните три атомни централи в Германия трябва да бъдат затворени до края на 2022 г. В сряда канцлерът Олаф Шолц отхвърли искането на законодателите за отлагане на затварянето, съобщи Bloomberg.
Налични са алтернативи, като например втечненият природен газ (LNG), който може да се транспортира на кораби на дълги разстояния. Но Германия няма инфраструктура, за да се справи с горивото в момента, каза Онеглиа от TS Lombard.
LNG трябва да се преобразува обратно в газ на терминали, преди да бъде транспортиран по тръбопроводи, но Германия няма такива терминали. През февруари канцлерът Шолц обяви, че Германия ще построи два нови терминала, за да намали зависимостта на страната от руския газ, но изграждането им може да отнеме години, според Fieldfisher, базирана в Берлин адвокатска кантора.
И дори ако Германия успее незабавно да купи LNG от световните пазари, това би било скъпо. Дори преди войната в Украйна цените на втечнения природен газ растяха бързо поради възобновяването на търсенето с отслабването на пандемията. Спот цените бяха с 435% по-високи на годишна база през 2021 г. в Азия – ключовият пазар за горивото, според доклад на консултантска фирма McKinsey.
Договорите за втечнен природен газ обикновено са дългосрочни, обхващащи десетилетия, така че големи доставчици като Катар и Австралия вече са поели голяма част от бъдещите си доставки на традиционните пазари, като Япония, Южна Корея и Китай.
Зависимостта на Германия от вноса на енергия от Русия нарасна през последните 20 години
Министърът на икономиката Робърт Хабек каза на 24 февруари, че Германия ще създаде стратегически резерв от въглища за енергийна сигурност. Страната по-рано планираше постепенно да премахне високовъглеродното изкопаемо гориво до 2030 г., така че запасяването с него ще бъде „една или две крачки назад“ за прехода на Германия към бъдеще, захранвано от чисти енергийни източници, каза Онеглия.
Ние вървяхме към все по-голяма зависимост от вноса на изкопаеми енергийни източници от Русия през последните 20 години“, каза Хабек за AP. „Това не е добро състояние на нещата.“
„Германия ще се откаже от руския газ до 2024 г.“, каза Хабек.
Миналата седмица Германия активира спешен план за справяне с прекъсванията в доставките на природен газ след заплахата на Путин да прекрати доставките на енергия, ако плащането не бъде извършено в рубли.
Германия сега е във „фазата на ранно предупреждение“ на своя план за енергийни извънредни ситуации, като Берлин призовава всички потребители на енергия — както индустрията, така и домакинствата — да пестят енергия и да намалят потреблението. Ако ситуацията се влоши, страната може да ограничи газа в последния от тристепенния план, като индустрията първа ще бъде ограничена, посочи германското министерство на икономиката. Този ход може да опустоши икономиката и да доведе до загуба на работни места.
Въпреки че затруднението на Германия идва на фона на стечение на събития, вариращи от войната в Украйна до нарастването на глобалното търсене на енергия, Онеглия от TS Lombard казва, че
се чуди дали индустриалният гигант би могъл да бъде по-добре подготвен за нуждите си от енергийна сигурност.
„В крайна сметка нямаше план Б“, каза той.