Как Талин се превърна в устойчивата Силициева долина на Европа
Талин вярва, че възпитаването на положителни екологични навици от ранна възраст е от съществено значение

© ECONOMIC.BG / Depositphotos
Скитайки по калдъръмените улици, всяка стъпка ви отвежда по-дълбоко в традициите от осми век. Средновековният център сякаш е спрял безмилостния ход на времето, позволявайки на историята да се развихри из тесните му улички, разказва журналистът Мартина Монти, част от програмата Youth4Regions.
Днес Талин е град, по-известен със своите цифрови и предприемачески екосистеми, отколкото с всичко, изградено от стомана или камък. Неговите качества израстват органично от почвата на естествената му среда, което в крайна сметка води до избора му за Европейска зелена столица за 2023 г.
Наградата за европейска зелена столица, ежегодно отличие, присъждано на водещи устойчиви градове в ЕС, признава усилията на местните участници и техните зелени инициативи, допринасящи за екологичния преход. В епоха, в която глобалните правителства продължават да оформят нисковъглеродния преход, градовете поеха централна роля във формулирането, изпълнението и надзора на тези инициативи.
Широко признато е, че градовете, поради близостта си до своите жители, се радват на уникална гледна точка, когато става въпрос за разбиране на ежедневните проблеми; тяхната позиция ги прави идеален кандидат за промяна на перспективите на гражданите и предефиниране на самата концепция за „дом“.
Талин е място, където процъфтява екологичната устойчивост, насърчава се благосъстоянието и цифровите иновации са по-скоро предимство, отколкото пречка. Най-големият град в Естония възприе всеобхватен и взаимосвързан подход за преоформяне на своя градски пейзаж, преминавайки от високовъглероден модел към кръгъл. Кръговостта също беше част от пътя на Талин към получаването на наградата за европейска зелена столица през 2023 г.
Всъщност идеята за европейска зелена столица се зароди в Талин през 2006 г., когато 15 града се събраха, за да подпишат меморандум за разбирателство, за да признаят и почетат Европейските столици в челните редици на климатичната неутралност. Бързо напред 17 години: Талин беше удостоен със същата награда, доказателство за неговата отдаденост на устойчивостта и екологичния прогрес.
Часовникът тиктака“, предупреждава представителят на Талин, „климатичната криза вече е започнала да оказва влияние върху живота ни, но мнозина остават в неведение.
Докато реалността ни просветне напълно в Естония, може вече да е твърде късно. Сега градът се е ангажирал да насърчава осведомеността за климата, особено чрез образователни инициативи и училищни програми.
Талин вярва, че възпитаването на положителни екологични навици от ранна възраст е от съществено значение, като признава, че мащабът на промяната в човешкия свят се развива с много по-бавни темпове, отколкото в геологичния. Съществува разлика между поколенията в реакцията на изменението на климата, като по-възрастните хора се придържат към своите навици.
Въпреки че има нарастващ консенсус по отношение на неотложността на действията за климата, хората са склонни да се адаптират към дългосрочните заплахи чрез намаляване на емоционалните си реакции, особено ако възприемат природата на заплахата като непроменлива в краткосрочен план. Талин има за цел да преодолее тази празнина, като насърчи чувството за колективна отговорност за справяне с климатичната криза, преди да изтече времето.
В рамките на своята натоварена програма Талин поставя голям акцент върху биоразнообразието и чистата мобилност, за да начертае пътя към устойчивост. По-специално, градът възприема „15-минутната инициатива“, концепция за градско планиране, предназначена да гарантира, че всички основни ежедневни нужди и услуги са достъпни в рамките на 15 минути пеша, с велосипед или обществен транспорт от всяко кътче на града.
Революционно постижение на Талин е способността му да предоставя безплатен обществен транспорт на своите жители, което прави от 2013 г. насам; това е първият европейски град, който прави това.
Столицата се стреми да използва технологиите като катализатор в пътуването си към климатична неутралност. Често наричан Силициевата долина на Европа, Талин може да се похвали с процъфтяваща стартираща екосистема, предлагаща приветлива среда за стартиране на новаторски бизнес. Skype и Bolt са само две от компаниите, родени в Естония.
Талин има за цел не само да съобщи своята визия и иновативни технологични решения за борба с климатичната криза, но и да се утвърди като тестова площадка за устойчиви компании, които искат да експериментират със зелени технологии.
Въпреки това, предизвикателствата остават. Както беше изразено от естонски местен служител, „прилагането на дългосрочна промяна все още е трудно, тъй като гражданите може да не признаят напълно усилията на местните власти“. Служителят предупреждава срещу тенденцията да се приема напредъкът за даденост, вярвайки, че „бездействието е най-лошото нещо, което можем да направим“.
Наистина, в Талин незабравеното минало среща зелено бъдеще, създавайки постоянното усещане, че трансформативната промяна е не само възможна, но и съществена.