Как TikTok и Airbnb преобърнаха света на бедуините в Петра
Социалните мрежи помагат на номадските племена да популяризират своята култура, карайки местната туристическа индустрия да се развива с пълна сила

© ECONOMIC.BG / depositphotos
Сред пясъчните скали на Петра група бедуини се събират под звездно небе, за да споделят истории, предавани от поколения. Това е сцена, която се разиграва в дълбините на този древен набатейски град от векове, но днес разказите се предават по нов начин.
Тъй като TikTok продължава да набира популярност в цяла Йордания, бедуините на Петра го използват, за да се свързват с глобалната публика, предавайки своите истории през огромни разстояния и културни различия.
Пристигнах в Петра, след като разгледах безброй видеоклипове, създадени от племената, които все още наричат този 2000-годишен обект, защитен от ЮНЕСКО за световно наследство, дом. Те показват млади мъже, които се движат из града на коне или се събират да пеят народни песни и да пушат наргиле. Най-популярните видеоклипове са кратки и откровени – чайник за варене, нежна камила, променящите се нюанси на пустинен изгрев, пише репортер на туристическото издание Condé Nast Traveller, посетил Петра.
Срещаме ме Ферас Ал Самахин, син на управляващия бедуински шейх на Петра, Гасим Абу Ферас, и неговата американска партньорка Натали Снайдер, които смениха апартамент на яхтеното пристанище в Нова Зеландия за пещера в Розовия град, както често наричат Петра.
Обичам да мога да споделям този свят с другите. Социалните медии са огромна част от това“, казва тя. „В същото време това ми помага да се чувствам свързан със света, който съм изоставил.“
Ферас и Натали предлагат на последователите си информация „от кухнята“ като част от племето Ал Самахин, общност, която традиционно е била много мистериозна.
Отвъд танцовите съчетания и страстта към пътешествията, социалните медии донесоха просперитет на общността. Туристическата компания на Натали, Coulture Trips, е ключова част от препитанието на двойката. Ферас носи потекло, докато Натали осигурява достъпност като единствената бедуинка, която организира настаняване в къщи за чуждестранни туристи.
Откакто стартираха акаунта си в TikTok през 2020 г., Ферас и Натали събраха хиляди последователи. Натали също така може да се похвали с почти 21 000 последователи в Instagram, всички търсещи представа за вътрешното функциониране на това номадско общество.
Има около 42 бедуински семейства, които все още живеят в пещери в Петра днес“, обяснява Ферас. „Не е много, но като използваме социалните медии и отваряме домовете си, можем да споделим нашата култура със света.“
Пещерата на Ферас и Натали е скрита зад храма Каср Ал Бинт, с изглед към дълбока, назъбена долина, която прорязва внушителна скална стена, на няколко крачки от древен кладенец. Пространството е дом и на двете деца на Ферас, както и на две камили, пет мулета, същия брой кученца и един кон.
Разпознавам плетените рогозки и сложните стенни завеси от техните видеоклипове в TikTok, но социалните медии не са единственото съвременно удобство. Има също телевизор с плосък екран, слънчеви панели и контакти. „Това е случай на среща между стария свят и новия“, казва Натали, развеждайки ме наоколо
На следващия ден, докато се скитам покрай известния Ал Хазнех на Петра, наричан още Съкровищницата, и по Улицата на фасадите, се натъквам на Атала Абу Сксух. Той има повече от 40 000 последователи в TikTok и също е превърнал пещерата си в място, на което туристи могат да отседнат.
В това ново царство бедуините на Петра впечатляват своите традиции в колективната памет. Те се събират около лагерни огньове както винаги, но сега блясъкът на смартфоните се конкурира с блясъка на жаравата, докато древното разказване на истории прегръща дигиталната ера.