Какви са особеностите при данъчните декларации тази година
Физическите лица могат да се възползват от две нови отстъпки, които държавата въведе
© ECONOMIC.BG / Красимир Свраков
Работодателите са длъжни до 28 февруари да подадат в Националната агенция за приходите изплатените от тях доходи на работниците и служителите за изминалата 2021 г. Така от началото на март НАП ще може да пусне автоматично попълнените данъчни декларации за физическите лица.
Както и миналата година, те отново може да се прегледат, редактират и изпратят с ПИК на НАП или електронен подпис. Физическите лица имат възможност да подадат своята декларация и преди да бъдат готови автоматично попълнените документи. Първия възможен за това ден е днес, 10 януари, а от приходната агенция се похвалиха, че вече има подадени декларации.
Особеностите при документите тази година са две – данъчните облекчения за деца и данъчните облекчения за направен ремонт вкъщи. Въпреки че детските отстъпки от платения данък не са нови, тази година те са в пъти по-големи и интересът към тях е значително по-висок. До 31 декември гражданите можеха да се възползват от тях и чрез заявление до работодател. Днес от НАП обясниха, че именно този метод са използвали по-голямата част от родителите.
Припомняме, че за едно дете тази година НАП приспада 4500 лв. от данъчната основа. За две деца сумата е 9000 лв., а за три и повече – 13500 лв. Родител на дете с увреждане може да приспадне от данъчната си основа 13500 лв.
За първи път тази година физическите лица могат да намалят данъчната си основа благодарение на въведеното през 2020 г. данъчно облекчение при ремонт. То обаче не може да надхвърля 200 лв., т.е. ако разходите за труд са били 3000 лв., данъчната основа може да се намали само с тавана от 2000 лв. и реално да бъдат възстановени 200 лв. За тази отстъпка може да кандидатства само собственикът на имота, а в случай че са няколко – само един от тях. За допустим разход се признава само заплатения за ремонта труд, но не и разходите за вложените материали.
При подаваните декларации вече не се прилагат служебни бележки за доходи, документи от ТЕЛК и, например, документи за извършване на плащане към извършителя на ремонта.
Тези документи обаче трябва да се притежават от лицата, които подават декларациите, и могат да бъдат изисквани при проверки от НАП“, обясни Боряна Георгиева, директор „Обслужване“ в НАП.
За да се възползват от всички данъчни облекчения, физическите лица не трябва да имат непогасени стари публични задължения. От НАП съветват хората първо да проверят за подобни дългове и да ги погасят преди да подават декларация.
От приходната агенция посочиха, че проверките на декларираните данни продължават около месец, след което се върви към възстановяване на суми. Това може да стане директно по сметка, но средствата може да се използват и за изплащане на настоящи или бъдещи задължения.
Остава възможността декларации да се подават през пощенските клонове – с обратна разписка и в офиси на данъчната администрация.