„Като с тоалетната хартия“: Или какво всъщност стана с пазара на чипове
Острият недостиг на полупроводници бе последван от неистово презапасяване, което сега спъва индустрията
Кризата с веригата на доставки, предизвикана от глобалната пандемия, лиши производителите на потребителска електроника, като смартфони и компютри, както и тези на автомобили от компютърни чипове, необходими за техните продукти. Ситуацията на дълбок недостиг се промени рязко само в рамките на три седмици – от края на май до юни – след като високата инфлация, COVID блокирането в Китай и войната в Украйна свиха разходите за технологични устройства.
Недостигът на полупроводници се превърна в пренасищане в някои сектори, изненадвайки Уолстрийт. В края на юни фирмата за памет чипове Micron Technology Inc дори заяви, че ще намали производството. Нейният изпълнителен директор Сумит Садана призна, че преобръщането на пазара е хванало компанията неподготвена.
На фона на предстоящия сезон на финансовите отчетите в сектора в САЩ, който започва по-късно този месец, икономистът на TechInsights Дан Хътчисън предупреди за още лоши новини след мрачната прогноза на Micron.
Притесненията за спад в индустрията удариха акциите на чип компаниите, като индексът на Philadelphia Semiconductor (.SOX) е с 35% надолу досега през 2022 г., много повече от загубата от 19% на S&P 500 (.SPX).
Натрупването на количества само влошава нещата.
Подобно на нервните купувачи, които нахлуваха в супермаркетите за тоалетна хартия преди първото COVID блокиране, така и производителите се втурнаха да трупат компютърни чипове по време на пандемията.
Преди това производството бе съобразено с фискално консервативните компании, които поръчваха части във възможно най-близкия момент до този на производството, опитвайки се да избегнат презапасяването, да намалят капацитета на складовете и да намалят първоначалните разходи.
По време на пандемията обаче се премина към подход тип „за всеки случай“, при който фирмите започнаха да трупат чипове.
„Натрупването е знак, че те смятат това за нещо от съществено значение, докато един ден не го погледнат и не си кажат: „Защо имам целия този инвентар?“, коментира Хътчисън, който се занимава с прогнози за търсенето и предлагането на чипове повече от 40 години.
Нещо като с тоалетна хартия“ – така той описа случилото се презапасяване с полупроводници.
Острият обратен завой при чипове сега е засегнал неравномерно бизнес секторите, отбелязват експерти. Големите доставчици на полупроводници за производителите на потребителска електроника, особено смартфони от нисък клас, ще бъдат най-силно засегнати от спада, смята Тристан Гера, старши анализатор на Baird.
Nvidia Corp, гигант при дизайна на интегрални схеми, чиито графични чипове се използват за игри и добиване на криптовалута, може да претърпи „още един спад“, тъй като цените продължават да падат. Компанията вече пострада от неотдавнашния срив на пазара на криптовалута, напомни Гера.
Сред най-малко засегнатите от пренасищането са доставчиците на Apple Inc, като най-голямата фабрика за чипове в света Taiwan Semiconductor Manufacturing Co (TSMC), посочва анализаторът на Wedbush Мат Брайсън. По думите му търсенето за по-премиум устройствата на Apple остава високо.
Производителите на чипове, доставящи на автомобили и центрове за данни, също ще процъфтяват, прогнозира още Гера, отбелязвайки непрекъснатото търсене. За радиочестотните чипове, използвани масово при смартфоните, обаче е налице отстъпление, добави той.
Някои фабрики преоборудват производствените си линии, за да произвеждат повече чипове за захранването на автомобилите.
„Въпреки че ръководителите в индустрията и анализаторите не могат да кажат колко излишни чипове има в складовете по света, запасите за първото тримесечие достигнаха рекордно високо ниво в ключови компании“, напомни анализаторът на Jefferies Марк Липасис в бележка от 1 юли. Предишният рекорд за същия период на годината бе преди повече от две десетилетия, точно преди да се спука „дотком“ балонът.
Производителите може да решат да изразходват чиповете в складовете, вместо да купуват нови, и да отменят направени и бъдещи поръчки, предупреди Липасис.
Производителите на автомобилни чипове обаче засега са в безопасност, смятат някои анализатори. Но това може да не продължи дълго.
В септемврийската си бележка анализаторът на Bernstein Стейси Расгон каза, че производителите на автомобили поръчват много повече чипове, отколкото изглежда са им необходими. „И тази тенденция продължава“, каза той пред Reuters. Това ще създаде проблем, когато производителите на превозни средства спрат да купуват чипове, за да използват запасите си.