Китайско-български тандем ще строи соларния парк върху Летище Силистра
Централата е най-голямата чуждестранна инвестиция в българския сектор за възобновяема енергия до момента
Базираната в Прага Rezolv Energy избра три компании, които да се заемат със строителството на един от най-големите соларни паркове в България – централата „Св. Георги“ на бившето летище „Силистра“.
Китайско и българско участие
Китайската CMC Europ, българските Solarpro и Green Solar Energy ще започнат проекта в най-кратки срокове. Първите две дружества ще работят по изпълнение на договора за доставка и изграждане (EPC) на проекта, а Green Solar Energy ще осъществи високоволтовият монтаж.
CMC Europe е дъщерно дружество на държавната China National Machinery Import and Export Corp., част от China General Technology Group Holding или Genertec.
Rezolv Energy е дъщерно дружество на Actis, инвеститор в устойчива инфраструктура. Тя придоби правата за изграждане и експлоатация на соларна централа с мощност 229 MW в община Силистра в Североизточна България преди година. Наречен „Св. Георги“, строителството на парка трябва да започне скоро и да е готов до средата на 2025 г. След като бъде построена, тя ще бъде една от най-големите слънчеви централи в България .
Това е и най-голямата чуждестранна инвестиция в българския сектор за възобновяема енергия до момента.
Проектът
„Свети Георги“ ще бъде изграден на мястото на бившето летище Силистра, изведено от експлоатация летище, обхващащо 165 хектара. Проектът ще включва близо 400 000 слънчеви панела. Със средно годишно производство на електроенергия от 313 гигаватчаса (GWh), то ще произведе еквивалента на 13% от инсталираната в момента слънчева енергия в България.
Централата ще бъде свързана към главната преносна мрежа 110 kV чрез две независими свързващи линии с обща дължина около 6 километра, пише на сайта на компанията. Електричеството ще се продава на търговски и индустриални потребители чрез дългосрочни споразумения за закупуване на електроенергия.
Първият PPA за "Свети Георги" предстои да бъде обявен много скоро, а от дружеството го определят като предстояща голяма сделка.
Освен чрез PPA проектът, „Свети Георги“ ще бъде финансиран чрез заеми от консорциум от международни кредитни партньори, както и регионални търговски кредитори.
В строителната фаза на проекта ще бъдат наети до 200 души, като възможно най-много служители ще идват от региона. Въвежда се и програми за обучение и развитие на умения. В по-дългосрочен план паркът ще продължи да осигурява местна заетост през всичките си над 30 години работа, става ясно от съобщение на дружеството.