„Kитовете“ спят и огромни количества биткойн са неактивни – какво означава това?
Цената на криптовалутата е на най-високото си ниво от средата на декември

Снимка: Depositphotos
Големите транзакции за над 10 млн. долара дълго време доминираха биткойн пазара, но в момента това не е така и тенденцията е показателна за инвеститорските настроения и състоянието на пазара.
В началото на ноември сделките от този порядък представляваха близо 43% от целия обем на търговия с монети на най-голямата криптовалута, докато сега са се свили до едва 19% от всички извършени контракти, показват данните на фирмата за блокчейн анализи Glassnode. (б.р. – „обемът“ се отнася до общото количество биткойн, търгувано в мрежата във всеки момент.)
С други думи, това означава, че биткойн „китовете“ спят (б.р. – като „китове“ се определят големи пазарни играчи, които държат значителни средства; такива са хедж фондовете и друг тип институционални инвеститори). Тяхното влияние започна да се усеща по-осезаемо на фона на постепенно узряване на сектора. Това пък даде повод на биткойн критиците да се вгледат в тенденцията към централизация и огромната концентрация на средства в ръцете на тези елитни играчи, изтъквайки сходството с модела на традиционната финансова система.
Преобръщането в активността на „китовете“ съвпада с колапса на критпоборсата FTX, който разтърси силно целия пазар и намери отражение в множество посоки.
Графиката по-горе показва промяната във времето при различните групи транзакции – над 10 млн. долара, 1 – 10 млн. долара, 100 хил. долара – 1 млн. долара, 10 – 100 хил. долара, 1000 – 10 000 долара и 0 – 1000 долара.
Големите транзакции (над 10 млн. долара) представляват значителна част от общите в продължение на почти две години. Те започват да растат паралелно с възхода на биткойн, който през 2020 г. започна да се засилва за втория си голям исторически рекорд. И се сриват рязко след колапса на FTX през ноември 2022 г., слизайки за първи път под нивата от декември 2020 г.
Свиването на дела на големите транзакции на фона на общите е показателно за настроенията сред т.нар. „китове“. Според анализаторите последиците от случващото се може да са няколко. От една страна, тези играчи може да са изчерпали апетита си за продажби и вече да не се интересуват от такива. В този случай скорошните спадове може да се окажат дъното за мечия пазар. От друга страна обаче понижението може да подсказва, че тези „китове“ не са купували активи от известно време.
Ако те купуваха около текущите дъна, тогава все още щеше да има значителна транзакционна активност от тях“, обяснява Bitcoinist.
В миналото бичите настроения са били подхранвани от тези „китове“, като тяхната доминация е нараствала през такива периоди. В този ред на мисли, ако обемите на големите транзакции започнат да се вдигат, това може да е свидетелство за връщането на биткойн към възходящ ход. Засега обаче активността на големите играчи остава слаба.
Цената на биткойн
Към момента на писане на статията цената на биткойн се движи около 17 400 долара, което е най-високото ѝ ниво от средата на декември.
След касапницата през 2022 г., общата пазарна капитализация на криптовалутите се е повишила с 5% до над 870 млрд. долара след 1 януари, но все още е с повече от 57% надолу спрямо същия период на миналата година.