Koгa щe ce изчepпи гaзът oт пoчти пълнитe eвpoпeйcĸи гaзoxpaнилищa
Редица икономики пестят запасите си от синьо гориво и го компенсират с преминаване към изкопаеми горива

© ECONOMIC.BG / DepositPhotos
Изпълнителният директор на Международната агенция по енергетика (МАЕ) Фатих Бирол заяви, че докато газовите хранилища на Европа за тази зима са почти пълни, следващата може да представлява значително предизвикателство за всички европейци, предава CNBC.
"Близо 90% от складовете за газ в Европа са пълни. Въпреки това бих предпочел европейските страни да са много по-пъргави, много по-бързи, за да реагират на нашите препоръки“, допълни той, позовавайки се на плана от 10 точки на МАЕ за това как да се намали зависимостта на Европа от руския газ след инвазията на Русия в Украйна.
"Но мястото, където се намираме в момента, не е лошо и очаквам, ако няма някакви изненади - политически и технически - и ако зимата е по-мека, Европа да премине през студените месеци с малки сътресения. Вероятно газът ще стигне до февруари - март”, каза още Бирол.
По думите му до февруари-март догодина нивата на съхранение вероятно ще са спаднали до между 25% и 30%.
Така че въпросът е как да преминем от 25-30%, отново до 80-90% за зимата на 2023 г.“, заяви Фатих Бирол, отговаряйки на въпроси след срещата на Икономическия съвет на Финландия.
Според него това, което е помогнало на Европа този път е, че през последните месеци редица страни все още са внасяли поне малко руски газ. Китай също не е внасял много синьо гориво от Русия.
По думите на директорът на МАЕ, сценарият може да се промени през 2023 г., особено по отношение на Китай.
"Следващата година, ако китайският внос на газ се увеличи с възстановяването на китайската икономика, ще бъдат доста трудни няколко месеца, започвайки от март до следващата зима“, категоричен е Бирол.
Така че тази зима е трудна, но следващата се очаква да бъде много по-трудна“, каза още той и добави, че подготовката за следващия период трябва да започне незабавно.
Коментарите на Бирол идват в момент, когато Европа се бори да подкрепи енергийните доставки, докато войната в Украйна продължава.
Русия беше най-големият доставчик както на петрол, така и на природен газ за ЕС миналата година, според данни на Евростат, но в доклад, публикуван в понеделник, МАЕ заяви, че износът на газ от Русия за ЕС е отбелязал значителен спад тази година.
"Въпреки наличния производствен и транспортен капацитет, Русия е намалила доставките на газ за ЕС с близо 50% на годишна база от началото на 2022 г.“, се казва в последния доклад за газовия пазар на базираната в Париж организация.
"В настоящия контекст не може да се изключи и варианта за пълно спиране на доставките на газ от руските тръбопроводи за Европа преди отоплителния сезон 2022/23 г. – когато европейският пазар на синьо гориво е най-уязвим“, се добавя в доклада.
В знак на това колко предизвикателна е настоящата ситуация, енергийната фирма Orsted наскоро обяви, че ще продължи или ще рестартира операциите в три съоръжения за изкопаеми горива, след като получи нареждане от датските власти да направи това.
В изявление през уикенда Orsted - чийто най-голям заинтересован участник е датската държава - каза, че указанието е направено
с цел да се гарантира сигурността на доставките на електроенергия в Дания”.
Няколко дни преди съобщението на Orsted, друга голяма европейска енергийна фирма, германската RWE, заяви, че три от нейните мощности за лигнитни или кафеви въглища
ще се върнат временно на пазара на електроенергия, за да подобрят сигурността на доставките и да спестят газ при производството на електроенергия“.
От RWE твърдят, че всеки от блоковете е с капацитет от 300 мегавата, а разгръщането им първоначално е ограничено до 30 юни 2023 г.