Кой ще е първият български еднорог?
Стартъп екосистемата ни навлиза в следващия етап от своето развитие, в който няколко играчи вече се оценяват на стотици милиони долари и се целят в капитализация от 1 милиард

© ECONOMIC.BG / Pixabay
В стартъп средите понятието еднорог (от англ. unicorn) означава компания, която е достигнала поне 1 млрд. щ. долара оценка – най-често чрез рисково финансиране, но не липсват и други примери. Терминът възниква в Силициевата долина в САЩ и има за цел да покаже енергията от бързия растеж на такива стартиращи фирми, преминали за броени години от гаражите на своите основатели до световна популярност. Най-често – благодарение на бързо развиващите се нови технологии, на които са заложили.
Както вече сме писали, съвсем естествено в САЩ е и най-големият брой такива компании, но напоследък броят им бързо нараства и в Китай, Индия, Европа и други региони на планетата. Днес американската екосистема вдъхновява целия свят и на много места все по-често се задава въпросът: Ще се роди ли местен еднорог?
Днес Естония има своя Skype, Финландия – Rovio, Швеция – Spotify и Mojang, дори съседна Румъния неотдавна се сдоби с компания, оценяваща се на 36 млрд. щ. долара – UiPath, за която сп. „Икономика” вече писа. Но въпреки това броят на европейските пробиви в полето на еднорозите все още е относително малък. Причините са комплексни – от
фрагментирания европейски пазар
разделен на множество езици, култури, данъчни ставки и национални регулации, до по-малкото рисков капитал на Стария континент. Преди години на една стартъп конференция в Париж имах възможността да проведа кратък разговор с известния рисков инвеститор и писател Гай Кавазаки. На въпроса ми какво трябва да направи стартъп от малка държава като България, за
да се превърне в глобален играч, той просто отговори, че това не е възможно, защото в Силициевата долина на един час път има толкова възможности да инвестира в нови стартиращи фирми, че няма причина да търси такива извън САЩ
От тогава до днес тази нагласа на американските рискови капиталисти все пак се е променила и вече наблюдаваме много по-сериозен интерес към стартъпи от Европа и други региони. Резултатът е постепенно нарастващ брой еднорози и дори decacorns (стартъпи с оценка над 10 млрд. щ. долара) на Стария континент, както и на такива, оценяващи се на стотици милиони долари.
България
не прави изключение
от общата тенденция и в някои отношения дори се оказваме по-добре позиционирани от други европейски страни. През последните десетина години стартъп екосистемата се развива изключително динамично и от неформална мрежа от конференции и организации, обединяващи в голямата си част младежи без никакъв бизнес опит, тя постепенно израсна. Видяхме първите фондове LAUNCHub и Eleven, първите успешни инвестиции, направени от тях, както и първия екзит на стойност над 100 милиона долара („Телерик”).
Днес секторът вече навлиза в своя сериозен етап, в който оценката на не малък брой фирми надминава тази сума. Още по-важно е, че България се позиционира със сериозни играчи в някои от най-динамичните ИТ подсегменти – Internet of Things, блокчейн, изкуствен интелект, финтех, едутех и дори космически технологии. В много от тях имаме имена, разпознаваеми по целия свят, както и цели екосистеми. Именно от тези браншове са и компаниите с най-големи шансове първи да достигнат милиардна капитализация и в следващите редове ще ви запознаем с някои от тях.
PayHawk
Компанията предлага финтех услуги в десетки държави по света, включително такива за управление на фирмените разходи, както и корпоративни кредитни карти. През отминалия ноември тя осъществи успешно рунд B по набиране на капитал, привличайки впечатляващите 112 млн. щ. долара. Това е първата по размер рискова инвестиция в български стартъп и втора на Балканите, след вече споменатата UiPath. Тя оценява дружеството на 570 млн. щ. долара.
Любопитно е, че сред инвеститорите е и фондът Greenoaks, нашумял със свои инвестиции в имена от ранга на Stripe и друга фирма с българска следа – Robinhood. Предходната серия А по набиране на капитал беше седем месеца по-рано и оцени PayHawk на 80 млн. щ. долара, което показва над седемкратно увеличение на оценката. Това е изключително динамично развитие, като се има предвид, че стартъпът съществува едва от 2018 г. Секторът, в който той функционира, расте с бързи темпове и очакванията, че скоро ще видим нов рунд по набиране на капитал, който да удвои оценката му, надминавайки милиард, са напълно реалистични.
Hyperscience
Това е друг много перспективен проект, създаден от българи, който оперира успешно на международния пазар. Компанията предлага софтуер за автоматично разчитане и дигитализация на документи с помощта на изкуствен интелект, както и други решения за дигитализиране на фирмени данни. Проверка в сайта Crunchbase показва, че до момента тя е привлякла общо 288,9 щ. долара в общо девет рунда по привличане на инвестиции. Последният от тях е през декември 2021 г. и включва знакови инвеститори като Tiger Global, Stripes и Global Founders. В него компанията набира 100 млн. щ. долара. Оценката й към момента не е известна и е възможно вече да е надминала 1 млрд. щ. долара.
Gtmhub
В средата на декември този стартъп затвори Серия C, привличайки 120 млн. щ. долара, като водещ инвеститор беше Index Ventures. Това е три пъти повече от цялото предишно рисково финансиране на компанията, което до този момент възлизаше на малко над 40 млн. щ. долара. Tя работи в изключително динамичния сегмент на OKR софтуера, включващ решения за поставяне и проследяване на цели и резултати в рамките на една организация. Сектор, в който през миналия октомври друг играч – WorkBoard – вече привлече 75 млн. щ. долара инвестиции, а трети – Ally – беше придобит от Microsoft. Според TechCrunch стартъпът очаква да утрои приходите си през тази година и вероятно да постигне същия ръст и през следващата. Ако това наистина се случи, не е изключено компанията да надхвърли 1 млрд. щ. долара оценка и дори да се доближи до първично публично предлагане през 2023 година.
Алтерко
Още един български проект, устремен към милиардна капитализация. За разлика от останалите фирми, включени в тази статия, „Алтерко” е борсова компания и не набира финансиране от рискови инвеститори. Въпреки това решихме да я включим в този списък, тъй като без нея картината на бързоразвиващия се технологичен бранш у нас не би било пълна. Освен това, макар листването на борсата да не е типичния начин един стартъп да стане еднорог, има и такива случаи – като румънската UiPath например.
„Алтерко” развива широко портфолио от Internet of Things продукти, включващо системи за домашна автоматизация, умни часовници, устройства за проследяване на домашни любимци и ценни вещи, за домашна диагностика, електронно здравеопазване и др. Компанията е наследник на фирмата Тераком, която в миналото предлагаше разнообразни мобилни услуги с добавена стойност на международния пазар. Днес Алтерко включва общо осем дружества, всичките с фокус върху IoT пазара.
„Превръщането на една компания в „еднорог" не е лесна задача и поставя една много висока летва. Макар и като публична компания, за нас ще бъде удоволствие да видим „Алтерко” да достига тези висини в следващите няколко години. Нещо повече – очакваме това да се случи. Защото в много отношения това, което правим, е точно толкова невероятно. Стараем се да направим възможни нещата, които до този момент са били немислими. А това ни налага като лидери в сектора ни. Същото важи и за развитието на Алтерко като компания. Никой от нас не е готов да се задоволи с малките победи, затова и с всяка изминала година си поставяме все по-високи и по-високи цели за постигане. Смея да кажа, че целите ни надминават тези на компания-еднорог и съм уверен, че с нагласата, която имаме, ще ги постигнем“ - споделя пред нашето списание Димитър Димитров, главен изпълнителен директор на Алтерко.
Дружеството се търгува на Българската фондова борса, а през ноември се листна и на борсата във Франкфурт, което увеличи пазарната му капитализация до над 560 млн. лева.
OfficeRnD
Този стартъп предлага софтуер за управление на споделени работни пространства и гъвкави офиси. До момента той е привлякъл общо 14,3 млн. щ. долара, като последният му рунд беше през миналия октомври. „Ние имаме много добър шанс да станем еднорог, но понеже сме в property света, процесът е малко по-бавен. Компании като PayHawk и Gtmhub имат шанс да станат по-бързо еднорози. Те таргетират всяка една компания и са изцяло във виртуалния свят. Ние таргетираме офиси, които са в реалния свят и там нещата се случват по-бавно – от това да се променят, до това да използват нови технологии и т.н.“, споделя пред сп. „Икономика” основателят на OfficeRnD Мирослав Мирославов. Той добави, че догодина компанията ще набира още капитал, като целта й ще бъде да събере поне 50 млн. щ. долара, но не е ясно при каква оценка ще стане това. Друга важна цел за следващата година са 10 млн. щ. долара приходи.
И така – кандидатите за титлата „първият български еднорог” не са никак малко. Кой от тях ще я завоюва, остава съвсем малко време да разберем. Защото най-вероятно това ще се случи още през настоящата 2022-ра година.
Текстът е част от бр. 106 на сп. "Икономика". Публикуването му в Economic.bg е по силата на търговско партньорство между двете медии.