Командировката в чужбина - само при трудов договор
Служителят трябва да получава поне същото възнаграждение

Занапред командироването на български работници в държави от Европейския съюз ще става само с трудов договор за целия период на командировката, а работодателите в приемащата държава ще бъдат задължени да осигурят най-малко същите минимални условия за труд и на заплащане. Това предвиждат промени в Кодекса на труда, които бяха приети на заседание на правителството. Законопроектът въвежда изискванията на европейска директива.
Ако български работник бъде командирован или изпратен в рамките на предоставяне на услуга в друга държава-членка, той задължително трябва да работи на трудов договор през целия период на престоя си в съответната държава.
С новите текстове в Кодекса на труда се въвежда изискване работодателите да осигурят на командированите български работници и служители най-малко същите минимални условия на работа, каквито са установени за работниците и служителите, изпълняващи същата или сходна работа в приемащата държава. Изискванията се отнасят до максималната продължителност на работата и минималната продължителност на почивката, минимален брой платени почивни дни, минимални ставки на заплащане, включително за извънреден труд.
С проектозакона се приемат разпоредби, които уреждат възможността на работници или служители, командировани или изпратени в България, да предявяват искове срещу своя работодател в случаите, в които са претърпели вреди поради неспазване на минималните условията на работа, предвидени в Кодекса на труда. Исковете ще могат да бъдат предявявани и след прекратяване на трудовото правоотношение.
Предвижда се и закрила за работниците
или служителите, които са предявили иск поради неспазване на минималните
условия на работа. Те ще бъдат защитени от всякакво неблагоприятно третиране на
това основание от техния работодател.