Конкуренцията между големите банки в България е все по-ожесточена
Банкери и финансисти прогнозират умерено поскъпване на ипотечните кредити заради залятата с пари финансова система

Конкуренцията между големите банки в България е все по-ожесточена, а заедно с голямата разполагаема ликвидност са причините лихвите по ипотечните кредити да стоят рекордно ниски. По данни на Българската народна банка (БНБ) средният лихвен процент по жилищните заеми в страната през септември е около 2.6%, или близо до рекордното дъно, достигнато по-рано тази година.
Отново по данни на БНБ при трите най-големи банки в България – Обединена българска банка, Банка ДСК и Уникредит Булбанк – има минимална разлика в стойността на активите им.
Свидетели сме на безпрецедентна и много силна конкуренция – особено между трите най-големи банки – и за това донякъде повлия консолидацията, която обявихме преди две години“, коментира един от изпълнителните директори на ОББ Татяна Иванова по време на форума EXPO Moite pari.
Според нея сливането на ОББ с Райфайзенбанк България, което направи обединената банка номер 1 по активи в страната, не е нарушило конкуренцията, каквито опасения е имало преди две години, а точно обратното. Сделката бе в размер на над 1 млрд. евро, а оперативното сливане приключи през пролетта на тази година.
Има изключително силна конкуренция за органичен растеж и пазарен дял между 3-те най-големи банки, което е и обяснението защо съчетано с високата ликвидност лихвите са на толкова ниски нива“, допълни още Иванова.
На въпрос дали има място за още консолидация на българската банкова сцена, директорът на клоновата мрежа на Уникредит Булбанк Екатерина Кирилова отвърна, че „последните две години са изпълнени с динамика и конкуренция, но със сигурност банковите институции в България са много стабилни“.
Въпреки високата ликвидност – депозитите в системата надхвърлиха 110 милиарда лева за първи път в стопанската история на България – банковите представители на ОББ, Уникредит Булбанк и Инвестбанк са сигурни, че…
…процесът по вдигане на лихвите по ипотечните кредити започва
Процесът по покачване на лихвените проценти за домакинствата все още не е започнал. Очакваме тенденцията да стартира в следващите 6 – 12 месеца при домакинства“, коментира Иванова.
Очакванията на ОББ са процесът да продължи и при корпоративните заеми, които в последните месеци поскъпнаха рязко.
Уникредит Булбанк пък прогнозира покачване на лихвените нива по ипотечните заеми до 2.7% до края на годината, до 3.5% до края на следващата година и до 3.7% до края на 2025 г.
Интересното е, че в България въпреки прогнозите българите не предпочитат фиксираните нива на лихвените проценти, които обаче са много популярни в САЩ“, посочи още Кирилова.
Вдигането на лихвите „няма да се размине“ и според изпълнителният директор на „Инвестбанк“ Светослав Миланов. Той е на мнение, че пазарът „без проблем“ ще понесе по-високи лихвени проценти и засега няма очаквания хората да имат проблеми след вдигане на лихвите.
Мисля, че няма да има проблем с това в България“, коментира Миланов.
Всички банкери са на мнение, че инфлацията в България през следващата година ще се забави до около 5%, а според Камен Колчев от инвестиционния посредник „Елана“ това няма да бъде пречка за България и тя ще влезе в…
…еврозоната
Очаквам влизане в еврозоната, включително с политически компромис по критерия за инфлация. За мен е почти сигурно, че ще влезем в еврозоната и това ще окаже голямо влияние върху българските финанси чрез бизнес климата и кредитния рейтинг“, коментира Колчев.
Както той, така и Кирилова от Уникредит акцентират върху нуждата от по-активна информационна кампания на държавата за евентуалната смяна на валутата.
А конкуренцията между банките не е само на фронта с лихвите, а и чрез…
…дигитализацията
От ОББ описват процеса като „необратим“ и посочват, че
Банките промотират дигитални услуги, които спестяват време на клиента“.
И трите банки са категорични, че делът на клиентите, които банкират дигитално, расте стабилно, но банковите клонове все още не са отживелица, а се трансформират с акцент върху консултирането.
От „Инвестбанк“ подчертаха, че банките все повече си партнират с финтех сектора, който „дава решения и ние после заедно хващаме и ги разработваме и това е в услуга на нашите клиенти“.
Банките открехната вратата и към внедряването на изкуствения интелект в своите процеси. Те го описаха като „мощен инструмент“ в дигитализацията, който влиза на помощ чрез чатботове, гласови асистенти, анализ на голям обем от данни, прогнози за нуждите на клиентите, предотвратяване на измами с банкови карти и други с едно наум за защитата на личните данни на клиентите.