Кук, Гейтс и Кюбан използват AI, за да повишат продуктивността си
За средностатистическия предприемач или професионалист е доста трудно да подражава на навиците за продуктивност на хора като Тим Кук, Марк Кюбан и Бил Гейтс. Хора като тях все пак разполагат с малка армия от асистенти, които управляват дните им и планират графиците им до минута.
Но има само един трик за повишаване на производителността, който абсолютно всеки може да заимства – да, за използването на изкуствен интелект става дума.
Инструменти с генеративен AI като ChatGPT са достъпни за публична употреба едва от две години, но те очевидно вече променят начина, по който някои от най-успешните изпълнителни директори в света управляват дните си.
Серийният предприемач Марк Кюбан, шефът на Apple Тим Кук и превърналият се във филантроп основател на Microsoft Бил Гейтс наскоро споделиха как използват AI инструменти. И за да е максимално лесно – всички инструменти и техники, споменати от тях, са свободно достъпни за всеки, който иска да експериментира.
Тим Кук използва AI, за да обобщава имейлите си
Ако си мислите, че претоварването с имейли е лошо, помислете за главния изпълнителен директор на Apple, който получава до 800 имейла на ден. Тъй като е съвестен човек, той се опитва да ги прочете всичките, сподели той наскоро пред Wall Street Journal. Това му е коствало много време, докато не е започнал да използва инструмента на Apple – Apple Intelligence – за изкуствен интелект, за да обобщава потока от писма в пощенската му кутия всяка сутрин.
„Ако успея да спестя време тук и там, това се превръща в нещо значително за ден, седмица, месец“, казва Кук пред WSJ. „Това промени живота ми. Наистина.“
Това може да изглежда като поредното изтъкване от страна на главния изпълнителен директор на предложенията на компанията му (и без съмнение тук има щипка от това), но има множество инструменти за обобщаване на имейли с изкуствен интелект, достъпни както за потребителите на Mac, така и за феновете на Microsoft.
Любимият AI трик на Марк Кюбан
Когато става въпрос за препоръка на Марк Кюбан, такъв конфликт на интереси няма. Проблемът с електронната поща на Кюбан е дори по-лош от този на Кук. Той получава хиляди често повтарящи се имейли на ден, каза той наскоро пред CNBC. Неговото решение? Използва Gemini, генеративния асистент с изкуствен интелект на Google, който му помага да обработва отговорите си за много по-малко време.
„Това намали необходимостта да пиша рутинни отговори“, каза той пред CNBC. „Мога да прекарам 30 секунди в оценка на отговора му и да натисна „изпрати“, вместо да пиша всичко сам.“
Кюбан нарече възлагането на голяма част от писането на имейли на изкуствен интелект „най-доброто средство за пестене на време“.
Други изпълнителни директори със сигурност могат да експериментират с AI инструменти, за да видят дали могат по подобен начин да рационализират работата си с входящата поща.
Бил Гейтс е почитател на записките от срещи с AI
Не всички са толкова развълнувани от използването на AI за обработка на имейли. В неотдавнашно интервю за The Verge Бил Гейтс обясни, че любимият му начин за използване на новите AI инструменти е за водене и търсене на записки от срещи.
Гейтс отдавна е известен като изключително ориентиран към детайлите и отдаден на воденето на записки. Някога той е бил привърженик на старомодния подход с химикалка и хартия.
„Няма да ме хванете на среща без бележник и химикалка в ръка - и си водя тонове бележки в полетата, докато чета. Винаги съм вярвал, че писането на бележки на ръка помага за по-доброто обработване на информацията“, написа веднъж Гейтс в LinkedIn.
Но изкуственият интелект го е убедил да актуализира подхода си към воденето на бележки, казва той пред The Verge. Сега Гейтс също така кара AI да присъства на срещи и да ги записва, за да може да прави справка с тези записи по-късно. Най-много той си служи с опцията за резюмиране на срещи в Microsoft Teams.
„Възможността да взаимодействате и не само да получавате резюме, но и да задавате въпроси за срещата, е фантастична.“