Купувачите вече избягват руския алуминий
Търговецът на суровини Glencore пуска нежелани количества в системата на London Metal Exchange

© ECONOMIC.BG / Depositphotos
Търговецът на суровини Glencore е доставил значителни количества алуминий с руски произход до регистрираните складове на London Metal Exchange в Гвангянг, Южна Корея. Това съобщиха във вторник източници на Reuters, които са пряко запознати с въпроса.
Друг източник с пряко запознаване каза, че доставеният алуминий е произведен от руския гигант Rusal. Доставките в складовете на LME подчертават трудностите, пред които е изправен най-големият производител на алуминий в света извън Китай, тъй като договорите за 2022 г. изтичат, а купувачите избягват руския метал за договори за 2023 г., каза един от източниците.
Някои купувачи на алуминий и крайни потребители в транспортната, строителната и опаковъчната промишленост не искат алуминий на Rusal в своите продукти. Нежеланите метали, като в случая алуминият на Rusal, обикновено се озовава в системата LME – пазар от последна инстанция за потребители и производители.
Източниците не казаха колко от алуминия на Rusal е бил доставен от Glencore до складовете на LME в Гвангянг.
Glencore и Лондонската метална борса отказаха коментар. Rusal не отговори на искането на Reuters за коментар.
Руският производител се споразумя през април 2020 г. за дългосрочен договор за доставка на Glencore с 6.9 милиона тона алуминий. От тях 344 760 тона би трябвало да са доставени през 2020 г. и около 1.6 милиона тона годишно между 2021 и 2024 г.
Новината, че администрацията на Байдън обмисля ограничаване на вноса на руски алуминий като възможен отговор на военната ескалация на Москва в Украйна предизвика скок на цените на алуминия с над 7% миналата седмица.
Търговците на алуминий казаха, че реакцията се дължи на притеснения за недостиг, ако Rusal бъде санкциониран.
Rusal е най-големият производител на алуминий в света извън Китай, като представлява 6% от световните доставки, оценени на около 70 милиона тона тази година.
Запасите от алуминий в складовете на LME скочиха с 65 825 тона до 433 025 тона в петък. От тях 23 525 тона са доставени в Гвангянг в Южна Корея и 44 675 тона в Порт Кланг в Малайзия.
Няколко неща през последните няколко дни накараха хората да се изправят и да осъзнаят трудностите, пред които е изправен Rusal“, каза източник от алуминиевата индустрия.
По-рано този месец LME стартира дискусионен документ относно възможността за забрана на руски алуминий, никел и мед да бъдат търгувани и съхранявани в неговата система.