Къде по света жените съчетават най-лесно работа и майчинство
Политиката на отделните страните от Европейския съюз за подпомагане на работещите майки се различава значително

© ECONOMIC.BG / Depositphotos
Разликата между половете на работно място се задълбочава, когато жените станат майки. Кои обаче са държавите, които правят най-много за подобряване на ситуацията, какви са основните пречки и какво е необходимо, за да се прекъсне тази тенденция, Euronews събира мнения на водещи експерти в тази област.
Икономистът Полин Грожан в книгата си Patriarcapitalisme (Seuil, 2021) показа, че 80-те години на миналия век са белязани от огромен икономически напредък за жените. До края на това десетилетие те са станали средно по-образовани от мъжете и са навлезли в професии, от които преди това са били изключени.
Но остава една невидима бариера, пречеща на жените да се издигнат до върха – особено в най-престижните и високоплатени професии. Грожан твърди, че културата, взаимодействаща с предишни икономически структури, е причината за продължаване на неравенствата.
Какво е заплащането?
Разликата между половете на работното място се разширява още повече, когато една жена стане майка.
Майчинството е ключово за увеличаване на пропастта между половете. Жените са по-склонни да сменят работното си място след като станат майки, а някои дори и да напуснат“, казва социологът Марта Домингес Фолгерас от Observatoire de Sociologique du Changement (OSC)
Те не могат да отделят същото време на пазара на труда. Докато при мъжете това не е така, дори напротив – наблюдава се увеличение на работната заплата в някои случаи, когато те станат родители.
Изследванията на социолозите показват, че жените, които преминават към работа на непълен работен ден, в крайна сметка губят повече от гледна точка на заплатата, отколкото тези, които отиват в краткосрочен родителски отпуск от работа на пълен работен ден.
Направихме проучването в Испания“, обясни Домингес Фолгерас. „И жените, и мъжете могат да вземат родителски отпуск там. Но ние анализирахме жените. Те могат да вземат пълен родителски отпуск, но той е неплатен, докато някои избират да работят на непълно работно време. Открихме, че в крайна сметка те губят повече, отколкото ако са взели пълен родителски отпуск. Да, те спират да работят, но си взимат кратка ваканция – за шест месеца или година“.
Къде в Европа е най-добре да си работеща майка?
Политиката на страните от ЕС за подпомагане на работещите майки се различава значително в различните държави.
„Скандинавските страни обикновено се наричат най-грижовните спрямо жените, въпреки че и там няма пълно равенство“, казва Домингес Фолгерас.
„Но там системата като че ли работи по-добре, по-гъвкава е. Там, например, родителите могат да си вземат няколко дни ваканция или няколко седмици. И тези отпуски са платени. И в страните, където отпуските са платени, мъжете в крайна сметка не печелят много повече. И загубите обикновено се разпределят по-произволно. Страните, които се представят най-добре, са тези, които мислят за участието на жените в работната сила, разликата между половете и т.н.“
В Обединеното кралство отпускът по майчинство продължава една година, въпреки че не се заплаща изцяло. А в някои други държави отпускът първо се плаща изцяло, а след това плащанията се намаляват. Последните седмици може изобщо да не бъдат платени. Това насърчава жените да вземат по-кратки отпуски, но в същото време им дава възможност да вземат по-дълги, ако ресурсите го позволяват.
Много европейски страни имат демографски проблеми. Би било логично да се предположи, че такива страни водят по-добра политика за подпомагане на майчинството.
Но Домингес Фолгерас казва, че това не е така.
Трудно е да се стигне до такова заключение. Така че някои страни в Европа с по-висока раждаемост, като Франция, имат доста добра политика. Но в страни с много ниска раждаемост, като Италия, такава щедра подкрепа не се предлага. А в скандинавските страни с относително висока раждаемост също има много добра политика за подкрепа на майчинството", казва Фолгерас.
Работа от вкъщи
Пандемията и последвалата изолация доведоха до повишаване на процента работещи от вкъщи, което предизвика дискусии за това дали този модел може да е в подкрепа на работещите майки.
„Разбира се, ако работите от вкъщи, тогава поне не губите време в пътуване до работа и това прави живота ви като родител малко по-лесен“, каза Домингес Фолгерас пред Euronews.
„Но някои проучвания показват, че мъжете и жените имат различни условия на труд, когато работят от вкъщи. Например, мъжете по време на COVID са били по-склонни от жените да работят в отделна стая, а жените са по-склонни да стоят в една и съща стая със своите деца. Това означава, че е по-вероятно те да бъдат прекъсвани и разсейвани“.
Въпреки постоянните неравенства, Домингес Фолгерас казваа, че разликата намалява.
Имаме доста добри данни, които показват, че през последния половин век жените са се променили, те прекарват по-малко време в домакинска работа и повече време в платена работа“, казва тя.
Но са необходими още усилия, особено когато става дума за вкоренени нагласи. „Има много други неща, които влияят на неравенството“, продължи Фолгерас. „Например, работодателите може да се отнасят към служителите по различен начин, ако прекарват повече време със семействата си. Така че цялото общество наистина трябва да се промени.“