КЗК проверява избора на изпълнител за поддръжката на „Струма“
Служебният кабинет „Главчев“ изпадна в ситуацията да изпълнява поръчките на служебния кабинет „Донев“
© ECONOMIC.BG / Красимир Свраков
Драмата с мегатърговете за поддръжка на пътища в България не стихва. В Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) продължават да постъпват жалби от различни компании. Ако преди около година фирмите обжалваха решенията за спиране на процедурите, то сега те са против избора на изпълнители, класирани от комисиите.
Последната жалба, по която Антимонополният орган образува производство днес, е от Обединение „ПП Струма юг“. В него участват „Мегаинвест-Холд“ ЕООД и „ИСА 2000“ ЕООД. Те обжалват едно от последните решения за избор на изпълнител за поддръжка на част от магистрала „Струма“ на територията на Кюстендил и Благоевград.
До куриозната ситуация – служебният кабинет „Главчев“ да избира изпълнители по поръчки, стартирани от служебния кабинет „Донев“ – се стигна, след като миналата година редовният кабинет „Денков“ не успя да прекрати въпросните мегатъргове, въпреки че тогавашното ръководство се опита да го направи на два пъти с различни мотиви. Въпреки това КЗК, а впоследствие и Върховният административен съд, не приеха мотивите за прекратяване и така въпросните процедури трябваше да бъдат продължени.
Решението за определяне на изпълнител за поддръжката на „Струма“ на територията на Кюстендил и Благоевград е от 2 август. На първо място е класирано Обединение „Пътно поддържане Струма Благоевград Кюстендил“, с участници „Грома Холд“ ЕООД и „Нивел Строй“ ЕООД. На второ пък е класирана държавната „Автомагистрали“. Така с общ брой от 64.86 точки обединението, начело с „Грома Холд“ печели поддръжката на магистралата в следващите 4 години.
Отстранено е именно обединението, което сега обжалва това решение – Обединение „ПП Струма юг“. Всъщност от документацията в поръчката става ясно, че двете обединения са представили 20 на сто по-благоприятни от средната стойност на предложенията на останалите участници единични цени. Комисията е поискала обосновка за това, но не е приела мотивите на Обединение „ПП Струма юг“.
Така се стига до жалба в КЗК на 13 август, а само 6 дни по-късно – на 19 август – е образувано производството. По него няма искане за временни мерки.
Това не е първото производство, образувано по жалба срещу решение за класиране на изпълнител за поддръжката на магистралите. Някои от предишните са приключили с решение на КЗК в полза на АПИ.