България може да получи отказ за еврото, ако избърза с искането за доклад
Според икономисти страната ни не разполага с много възможности да продължи да отлага присъединяването към еврозоната
Теменужка Петкова, министър на финансите:

© ECONOMIC.BG / БТА
България ще подаде искане за извънреден конвергентен доклад за еврото в максимално кратки срокове, но това трябва да стане едва щом отговори на всички критерии. Ако избърза, страната ни може да не получи зелена светлина от Брюксел. Това стана ясно от думите на финансовия министър Теменужка Петкова по време на петъчния парламентарен контрол.
На него депутатът от „Продължаваме промяната – Демократична България“ Мартин Димитров попита дали България е искала за нея да бъде направено изключение по критериите, както, според него, е станало с Хърватия при нейното присъединяване към еврозоната.
Ще подадем искане за конвергентен доклад в максимално кратки срокове, но трябва да отговаряме на критериите. Преди да отговорим на тях, рискът да получим негативен отговор е голям“, предупреди Петкова.
Тя напомни, че „изключването“ на страни в оценката за инфлационния критерий се прави по решение на Европейската комисия (ЕК) и Европейската централна банка (ЕЦБ). То е на базата на две условия – темпът на инфлация в съответната държава да е значително под средния за еврозоната и инфлацията да е породена от специфични за страната извънредни фактори, които не могат да се отнасят към еврозоната.
Петкова изтъкна, че, на първо място, България следва да се справи с Бюджет 2025 и да одобри свой структурно-фискален план, тъй като „гарантира устойчивостта, която трябва да покажем“, заяви финансист №1.
Нашите европейски партньори подкрепят България, приветстват това, че имаме редовно правителство, очакванията към нас са големи и се надявам с общи усилия да се справим с тази ситуация“, обобщи Петкова.
По-рано този месец стана ясно, че България е „на косъм“ от това да покрие инфлационния критерий. През декември 2024 г. средногодишната инфлация в страната е била само на 0.1 пункта от допустимата за еврозоната.
Това създаде очаквания, че България скоро може да поиска извънреден доклад от ЕК и ЕЦБ. Тези надежди бяха подкрепени и от изказването на Людмила Петкова, бивш служебен финансов министър, че има шанс до края на януари страната ни да поиска доклад.
Още в първите си дни във встъпването си в длъжност Теменужка Петкова обаче „пресече“ тези очаквания, като неколкократно заяви, че това ще стане, когато напълно се покрият всички критерии.
Прозорецът за еврозоната се затваря
В последните дни редица икономисти започнаха да предупреждават, че има реален шанс България да се размине с мечтите си за еврото, ако в следващите месеци не поиска доклад.
В интервю за БНР тази сутрин Никола Янков, бивш заместник-министър на икономиката, предупреди, че „прозорецът за еврозоната се затваря“.
Имаме исторически шанс. Може би този прозорец ще се затвори тази година. Политическият ландшафт на Европа се променя. На власт идват популистки партии, чиято идеология е по-скоро антиевропейска и не са приятелски настроени към държави като България. Нашата интеграция може да бъде застрашена перманентно. Това отлагане може да е последното, в лошия смисъл на думата“, каза Янков.
Според него България покрива критериите за еврозоната и ако бъде приета, това би я „закотвила трайно геополитически в орбитата на западните демокрации“.
Според главния икономист на Института за пазарна икономика Лъчезар Богданов няма да е проблем искането да се забави с един или два месеца макар и България да е можела да го направи още през януари.
Ако България подаде искане за доклад през следващите два месеца, той може да е готов до средата на годината. Ако становището е положително, страната все пак може да влезе в еврозоната в началото на 2026 г. Засега няма проблем за мен“, каза Богданов в интервю за „Свободна Европа“.
Все пак той предупреди, че има очаквания за ускоряване на инфлацията не само в България, но и в Европа.
Има голяма вероятност да изпълняваме критерия за инфлация през януари, февруари и март. Да, има и риск, ако сега скочат много повече някои цени, да излезем пак от критерия или да не влезем никога“, коментира икономистът.