Microsoft се отказа от целта си
Много потребители се оплакват от агресивната политика на компанията

Microsoft призна, че няма да успее да достигне целта си до 2018 година да има 1 милиард активни устройства с операционната система Windows 10. През 2015 година компанията сама си постави тази цел и сега количеството ежемесечните активни потребители на новата ОС е 550 милиона души, което само по себе си е постижение за американската ИТ-корпорация.
Сега Microsoft отложи своята цел за 1 милиард активни устройства за неопределен срок. „Windows 10 достигна 350 милиона ежемесечни активни ползватели в рекорден за цялата компания срок. Ние сме доволни от това, което сме постигнали до момента, изхождайки от това, че сме съсредоточени повече върху мобилните джаджи и ни трябва време, за да достигнем целта от 1 млрд. потребители”, се казва в изявление на компанията.
Изявлението за 1 милиард активни потребители бе направено по време на конференция на разработчиците на Microsoft през 2015 г. В това количество трябваше да влязат потребителите на всички устройства, произведени от корпорацията, които да заработят с най-новата операционна система на компанията. Включително и смартфоните. Въпреки това, опитът на Microsoft да се конкурира сериозно на този пазар с Google и Apple не успя и в крайна сметка компанията реши да се отърве от този бизнес. По-рано беше съобщено, че американската корпорация възнамерява да продаде Nokia и също съкрати около 1800 служители в производствените звена на смартфоните. Компанията все още планира да пусне мобилна джаджа Surface Phone, но това може да се случи не по-рано от следващата година.
Това, което се случи е, че Microsoft не бе в състояние да приложи успешно Windows 10 на мобилни устройства, но самото изявление "ние ще пробием на пазара, на който доминират iOS и Android " бе много амбициозно," - каза анализаторът Forbes Forrester Research Франк Жилет.
В същото време много потребители са се оплакали от агресивната политика на Microsoft и принудителната актуализация на операционната система на много компютри. Повечето такива случаи Microsoft нарича "грешка". Въпреки това, това не спаси компанията от плащането на $ 10,000 глоба на Тери Голдщайн от Калифорния, който спечели дело против компанията през юни тази година. Г-жа Голдщайн доказа, че нежеланият ъпгрейд на операционната система на компютъра й е довел до факта, че той спира да работи. Корпорацията първо искаше да обжалва решението на съда, но след това се установи, че делото ще струва по-скъпо и просто плати глобата.