Мисия ментално здраве: Нова платформа иска да премахне табуто в България
Младата българка създава платформа, предоставяща професионална и персонализирана онлайн терапия

© ECONOMIC.BG / Личен архив
Моника Николаева е от хората, които не ги е страх да се изправят срещу обществените предразсъдъци. Тя е поела тежката мисия да се бори за разбулване на табутата и стереотипите около менталното здраве в България.
Създавайки платформата Safespace.help, тя цели да създаде пространство, където хората открито да споделят и получават подкрепа без страх от осъждане. Нейната мисия е да промени общественото възприятие и да направи менталното здраве не просто обсъждано, но и разбирано, като важна част от живота на всеки.
История на платформата
Моника завършва висшето си образование в Англия, където осъзнава колко по-добре развита е темата за менталното здраве и вижда по-голяма подкрепа от обществото. Самата тя завършва психология.
Там темата е нормализирана. Хората много открито говорят за менталните си проблеми. В края на обучението си трябваше да правя проект и избрах да пиша за самотата в България“, разказва тя пред Economic.bg.
И започва да разработва темата, но се оказва, че в България липсва реална статистика и тези проблеми не се изследват. Чрез анкетно проучване успява да достигне до извода, че доста голям процент от хората в страната ни се чувстват самотни.
Установих, че в социалните мрежи хората се чувстват доста самотни, когато използват интернет пасивно. За разлика от тези, които са по-активни чрез коментари или друг вид интерактивна комуникация“, уточнява Моника.
Всичко това кара младата дама да се замисли за важността от нормализиране на темата за менталното здраве и това, че колкото по-открито говорим за тези проблеми, толкова по-приобщени ще се чувстват хората в обществото.
И така, вдъхновена от подобни платформи в чужбина, Моника Николаева създава Safespace.help, предоставяща професионална и персонализирана онлайн терапия.
Пуснахме платформата в края на 2024 г., но тестово. Официално обаче стартирахме работа през януари тази година“, разказва основателката ѝ.
В платформата в момента работят 25 психолози, а около стотина души са потърсили подкрепа от тях.
Как работи платформата?
В случай че човек иска да получи психологическа помощ, може да се регистрира в платформата и след попълване на кратка анкета се предлагат три варианта на психолози, които пасват на профила на човека и неговия проблем.
Друг проблем, който забелязах, е, че има изобилие от психолози в България, но кой специалист е подходящ за конкретния човек и неговия проблем е трудно да се прецени. Затова ние филтрираме този процес“, уточнява Моника.
Цялата комуникация в платформата е криптирана, което гарантира конфиденциалността и на двете страни, казва още тя. Зад Safespace.help всъщност стоят общо трима души.
Платформата е налична и като мобилно приложение, а плановете на Моника са тя да стартира и собствена страница в социалните мрежи, чрез която допълнително да помага на хората, които имат нужда.
Чрез своята платформа Моника е успяла да постигне успешен баланс между бизнес модел и социална отговорност. Тя не само предоставя иновативни решения за психичното здраве, но и утвърждава нов стандарт за устойчиви социални каузи. Комбинирайки технологиите с човешката емпатия, Safespace.help доказва, че една компания може едновременно да бъде финансово жизнеспособна и обществено значима. Това е модел, който показва, че бизнесът и позитивното въздействие върху обществото могат да вървят ръка за ръка.