1,5 млн. излишни служители на имотния пазар заради технологиите
Технологичният сектор е основен двигател на търсенето на офиси

Развитието на новите технологии оказва съществено
въздействие върху пазара на офиси през последните 25 години. Само през
последните 10 години, влиянието на технологиите става още по-съществено, като
индустрията създава нови 500,000 работни места в Централна и Източна Европа. В
същото време около 1,5 мл. позиции са станали излишни. Въпреки това
технологичният сектор е нараснал до такава степен, че се превръща в основен
двигател на търсенето на офиси в развития свят и още повече в развиващия се.
В последното проучване на Colliers International се отчитат тенденции в поведението на потребителите, свързани с влиянието върху пазара на имоти не само на технологичните гиганти, но и на аутсорсинг компаниите, които наемат предимно персонал от поколенията Y и Z. „Да правиш повече с по-малко“ се превръща в засилващ се тренд, при който технологичните иновации, заедно с големия стремеж към открита, прозрачна комуникация и сътрудничество, превръща концепцията на традиционното работно място в морално остаряла. Нарастващо значение придобива необходимостта за връзка навсякъде, отвсякъде и по всяко време. Това се отразява и върху стратегиите на инвеститорите в недвижими имоти.
Гай Дутели, Директор в Colliers коментира: „Технологиите определят случващото се в редица сектори по целия свят. Те имат широко приложение в международните компании на ежедневна база, като дори и „остарелите индустрии“ все повече започват да разчитат на иновативни решения. Всичко това води до по-голяма гъвкавост на работното място и се отразява на начина, по който изглежда съвременния офис. Той става все по-децентрализиран и въпреки покачването на броя на офис служителите, площта, която се изисква за работни места намалява. Това е свързано с факта, че през последните 10 години европейският пазар на труда все по-малко включва служители на пълен работен ден“.
Докладът на Colliers показва, че развитието на технологиите и влиянието му върху онлайн търговията имат значение и за сектора на търговските площи, както и за този на логистичните. Платформите Amazon, Alibaba, Ocado и Zalando са на челните места по значимост в това отношение. Гореспоменатите сектори задължително следва да бъдат в унисон със случващото се и да го интегрират от край до край във веригата на доставките.
Деймиън Харингтън, Директор в Colliers, споделя: „Европейските пазари на търговски и логистични площи преминават през драматични промени, което едновременно създава и възможности, и предизвикателства. Прогнозите ни за нарастващо търсене на нови и модерни площи очертават значителен потенциал за предприемачество и инвестиции в тези сектори.
Обратната страна на промяната е необходимостта от трансформация на традиционните търговски площи. Търговците трябва да се фокусират върху локации с по-добра видимост и голям поток от хора. Съответно големите вериги намаляват присъствието си в по-малките градове, които не отговарят на тези изисквания.“
В доклада се споменава, че има и потенциален негативен ефект от този растеж. Политическата и икономическата нестабилност отново са на дневен ред за ЕС, което било пречка за развитието на пазара и притеснение за инвеститорите. Основната заплаха е, ако Шенгенското Споразумение отпадне. Това ще има негативно влияние върху цените на продуктите и вноса и ще създаде затруднения по цялата верига на доставките. В резултат ще възникнат редица въпроси, свързани с осъществяването на производството и доставките, и в крайна сметка намеренията на инвеститорите към европейския пазар могат да бъдат осуетени.