Модернизационният фонд ще инвестира повече в приоритетни области
За България са предвидени над 550 млн. евро безвъзмездни средства за енергийни проекти
![Модернизационният фонд ще инвестира повече в приоритетни области](/web/files/articles/146996/narrow_image/thumb_1040x585_american-public-power-unsplash.jpg)
© ECONOMIC.BG / Depositphotos
По-голямата част от ресурсите на Модернизационния фонд – най-малко 80% трябва – да бъдат инвестирани в приоритетни области. Процентното съотношение на средствата бе променено с решение на Министерския съвет в сряда поради промени в законодателството на ЕС. Преди това съотношението беше 70 на 20%.
Според програмата на ЕС Модернизационният фонд предвижда два вида инвестиции:
- Приоритетни инвестиции, които трябва да попадат в поне една приоритетна област, както е определено от Директивата за СТE (следва да стимулират производството от инсталации, които намаляват частично или изцяло елиминират емисиите на парникови газове);
- Неприоритетни инвестиции, които не попадат в приоритетна област, но отговарят на целите на Модернизационния фонд и демонстрират намаляване на парниковите емисии. В тях не се предвижда подкрепа за инсталации, работещи с твърди горива.
Според ЕС за приоритетни трябва да се считат инвестиции в енергийна ефективност, включително в промишлеността, транспорта, сградите, селското стопанство и отпадъците, отоплителната и охладителната енергия от възобновяеми източници, както и подкрепата за домакинствата за справяне с енергийната бедност, включително в селските и отдалечените райони.
С друга промяна се въвежда изискване инвестициите, предложени за финансиране след 1 януари 2025 г., да отговарят на принципа за „ненанасяне на значителни вреди, установен в чл. 17 от Регламент (ЕС) 2020/85.
550 млн. евро за България
За България са предвидени над 550 млн. евро безвъзмездни средства за енергийни проекти. В периода 2025 – 2026 г. се предвижда с тях в България да бъдат подкрепени инвестиции в следните области: за отопление и охлаждане от ВЕИ, за инфраструктура за мобилност с нулеви емисии, за неприоритетни проекти за енергия от отпадъци и пилотни енергийни проекти и иновации в индустрията, за нисковъглероден водород, както и за проучвателни и експлоатационни дейности за геотермални сондажи.
От сайта на Министерство на енергетиката става ясно, че индикативният бюджет, заложен за предложените инвестиции за подкрепа за периода 2025-2026 г., възлиза на 550 млн. евро. Постъпленията от Модернизационния фонд за периода 2025-2026 г. се очаква да бъдат малко над 200 млн. евро. Към момента са договорени проекти за близо 166 млн. евро. Наличните средства към септември 2024 г. по МФ са в размер на 197 млн. евро по сметка на МЕ и 320 млн. евро по сметка в ЕИБ. С остатъчния ресурс от договорените средства за 2024 г. и бъдещите постъпления включените инвестиции за подкрепа за периода 2025 – 2026 г. могат да бъдат финансирани.
Основна цел на МФ е да подпомогне инвестициите в проекти, насочени към модернизация на енергийните системи и подобряване на енергийната ефективност. Подкрепяните инвестиции трябва да бъдат в съответствие с целите на директивата, която регламентира работата на МФ. Те трябва да бъдат също и в синхрон с целите, заложени в рамката на ЕС за политиките в областта на климата и енергетиката до 2030 г. и дългосрочните цели, формулирани в Парижкото споразумение.
Модернизационния фонд ще финансира общо 39 проекта на 10 държави членки. Фондът се финансира с приходи от системата на ЕС за търговия с емисии. Тези инвестиции помагат на някои държави членки да постигнат своите цели в областта на климата и енергетиката и допринасят за дългосрочната цел на ЕС за постигане на неутралност по отношение на климата до 2050 г.
Съфинансирано от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения обаче принадлежат изцяло на техния(ите) автор(и) и не отразяват непременно възгледите и мненията на Европейския съюз или на Европейската комисия. За тях не носи отговорност нито Европейският съюз, нито Европейската комисия.