Монблан се стопи с 2 метра само за две години
Най-високият връх в Европа е засегнат от сухата вълна на континента от последните няколко години

© ECONOMIC.BG / Depositphotos
Преди около три седмици експедиция се изкачи до най-високата точка в Европа – връх Монблан – за да направи измервания. Резултатите, обявени преди дни от геодезисти от департамента Haute-Savoie (Франция), показаха, че надморската височина на планинския връх е намаляла с над два метра само за две години, пише TheMayor.EU.
Точната изгубена дебелина на леда е 2.22 метра, което означава, че сега Монблан е висок само 4805.59 метра. Предвид факта, че върхът е съставен от сняг и лед, разбираемо е, че височината му може да се променя в зависимост от метеорологичните условия.
Според експерти по-слабите снеговалежи през последните две години в Западна Европа, които причиниха забележителни суши и горски пожари, са повлияли и на положението на алпийските ледници.
Какво показват измерванията
Като се има предвид това, геодезистите предупреждават да не се притесняваме твърде много от констатациите, тъй като колебанията във времето могат да доведат увеличаване на височината на върха след няколко години.
Ние събираме данните за бъдещите поколения, ние не сме тук, за да ги интерпретираме, оставяме това на учените“, каза Жан де Гарет, главен геодезист, цитиран от Euronews.
Измерването на Монблан се регулярно, извършва се с научни цели на всеки две години от 2001 г.
Научихме много от тези измервателни кампании: знаем, че върхът непрекъснато се променя по височина и позиция, с промени до пет метра“, добави де Гарет.
Най-голямата височина е измерена преди десет години, когато Монблан достигна 4810 метра, или 5 метра по-високо от сегашното ниво. Въпреки това учените казват, че са необходими поне 50 години измервания, за да може да се създаде правилна перспектива за това накъде се насочат нещата.