Монетата от $1 трлн. – лек или отрова за САЩ?
Американските законодатели флиртуват с идеята, която все още е само теоретична

© ECONOMIC.BG / БТА
Съединените щати се нуждаят от монета от 1 трлн. долара, за да се спасят. Може и да звучи като сценарий на политически екшън филм, но тази седмица предложението за отсичане на такава отново изплува като вариант за справяне с кризата около вдигането на тавана на дълга и заобикалянето на икономическа катастрофа.
Монета от 1 трлн. долара може да бъде изсечена в рамките на часове след спешно решение на министъра на финансите Джанет Йелън, така че да се предотврати неизпълнение на задълженията на Америка.
Филип Дил, директор на Монетния двор на САЩ между 1994 и 2000 г., посочва пред Axios, че агенцията няма недостиг на заготовки от платинени монети. Това е металът, който по закон е необходим за изработването на такава монета и на който се основава цялата идея. След това парата би могла да бъде създадена в рамките на минути в монетния двор Уест Пойнт, Ню Йорк, и да отлети с хеликоптер към Федералния резерв, където да бъде физически депозирана.
Правителството на САЩ стигна до този хипотетичен сценарий, тъй като на 18 октомври се очаква да изчерпи парите си. Ако Конгресът не повиши лимита на дълга (сумата, която държавата има право да заеме), икономистите предупреждават, че това ще предизвика рецесия. Въпреки че депутатите признават сериозността на ситуацията, законодателите не постигат съгласие как да разрешат проблема, като републиканците настояват демократите сами да повишат лимита на дълга. Тази ситуация е налице, тъй като по-нестандартният американски бюджет позволява правителството всяка година да харчи повече, отколкото събира под формата на приходи.
Въпреки че правителството взема назаем пари, за да компенсира разликата, то има право да поеме толкова дълг, колкото е разрешено. Един от потенциалните лекове е именно американският монетен двор, който може да създаде монета от 1 трлн. долара – идея, която за пръв път изплува по време на друг дебат за тавана през 2011 г.
На теория, с изсичането на монетата правителството ще има допълнителни 1 трлн. долара, за да изплати задълженията си. На теория, таванът на дълга вече няма да е проблем.
Защо платина?
Хазната е ограничена със закон колко хартиени банкноти и златни, сребърни и медни монети може да разпространява. Но няма ограничение за това колко платинени монети може да циркулират, нито за тяхната стойност.
Как монетата би предотвратила катастрофата?
С теоретичната монета от 1 трлн. долара на депозит правителството може да плати сметките си без допълнителни заеми, като по този начин предотврати неизпълнение на задълженията си.
Какъв е недостатъкът на монетата от 1 трлн. долара?
Експертите не са напълно сигурни, най-вече защото идеята е изцяло теоретична. Най-голямото притеснение за икономистите е хиперинфлацията. Изсичането на монета от 1 трлн. долара може да създаде „пари от въздуха“, което от своя страна ще обезцени валутата, която вече циркулира. Това би засегнало гражданите, които вече се опитват да се справят с покачването на цените.
Как ще изглежда монета от 1 трлн. долара?
Това всъщност не е особено важно, защото монетата никога няма да види външния свят. Това е монета, която ще бъде сечена от Министерството на финансите, след което веднага ще бъде депозирана във Федералния резерв. Единствената ѝ цел е да инжектира повече пари в сметките на федералното правителство и да гарантира бързото движение на правителствените операции.
Какви са алтернативите на монетата?
В крайна сметка финансовият министър Джанет Йелън заяви пред CNBC, че монетата е лоша идея.
Против съм и не мисля, че трябва да се приема насериозно. Това е един трик и вместо това е важно Конгресът да покаже на света, че Америка може да плаща дълговете си“, коментира Йелън.
Най-лесният начин да се избегне сеченето на такава монета е Конгресът да повиши тавана на дълга, но републиканците настояват демократите сами да го направят без тяхна помощ. На демократите обаче са нужни и 10 гласа от републиканците.
Друга обмисляна алтернатива е президентът Байдън просто да продължи да взема заеми и да плаща сметките на страната, дори ако правителството не може да поема повече дългове, съобщи The Post миналата седмица. Таванът на дълга, твърдят някои юристи, противоречи на 14-ата поправка на Конституцията. Раздел 4 от изменението гласи: „Валидността на публичния дълг на САЩ ... не се поставя под въпрос.“
Разбира се, съществува и обратното мнение, според което съдът може да образува производство срещу Байдън за подобни действия.