МРРБ пусна насоките за втория етап от Програмата за саниране
Собствениците на жилищни сгради ще имат достъп до близо 300 млн. лв., но при 20% съфинансиране

© ECONOMIC.BG / Красимир Свраков
Живеещите в многофамилни сгради ще имат достъп до над 282.4 млн. лв. през втория етап на Програмата за енергийно обновяване. Общият размер на средствата за добре познатото саниране са 1.4 млрд. лв., но само през първия етап сградите ще бъдат финансирани със 100% грант. През вторият ще се финансират 80% от разходите за енергийно обновяване, а останалите 20% ще бъдат осигурени със самоучастие на собствениците.
Министерство на регионалното развитие вече публикува за обществено обсъждане Насоки за кандидатстване през втория етап на процедурата. Документите са идентични с тези от първия етап. Предвижда се минималният размер на заявените средства по всяко индивидуално предложение за изпълнение на инвестиция да е 50 000 лева, а максималният да не надхвърля 7 500 000 лева.
За получаване на грант от 100% документи се подават до 31 март 2023 г., като бюджетът по първата процедура е малко над 1.1 млрд. лв. След този срок започва вторият етап на процедурата, като подалите документи след тази дата ще получат 80% грант.
Припомняме, че кандидатстването по първия етап трябва да започне до дни. То се отложи няколко пъти, като причината за последното отлагане бе, че Наредбата за техническите изисквания към енергийните характеристики на сгради не бе обнародвана. Справка показва, че тя е вече обнародвана в Държавен вестник.
Условия за кандидатстване
Както при първия етап, по процедурата ще могат да кандидатстват многофамилни жилищни сгради, които се управляват по реда на Закона за управление на етажната собственост – в тях трябва да има поне четири самостоятелни обекта, които принадлежат на повече от един собственик. Сред изискванията е също сградите да са проектирани преди 26 април 1999 г.
Задължително условие за кандидатстване за финансиране e наличието на предварително изготвени обследвания за енергийна ефективност и за установяване на техническите характеристики на сградата, архитектурно заснемане и технически паспорт. Мерките ще се изпълняват във всички 265 общини в страната, като тук разликата с първия етап е, че средствата за паспортите и обследването на сградите няма да бъдат възстановявани на одобрените.
Какво ще се обновява?
Чрез изпълнението на мерките ще трябва да бъде постигнато поне 30% спестяване на първична енергия и клас на енергопотребление „В” или по-висок. За целта се предвижда възможността за финансиране на подмяна на дограма, топлинно изолиране на външни стени, покриви, подове, изграждане на системи за оползотворяване на енергията от възобновяеми източници за енергийните потребности на сградата, ако са посочени в енергийното обследване, ремонт или подмяна на амортизирани общи части на системите за отопление, охлаждане и вентилация на сградата за повишаване на енергийната ефективност.
Предвижда се допустими да са реконструкцията на вертикалната система за отопление в хоризонтална при осигуряване на индивидуално отчитане на разхода на топлина за всеки собственик на самостоятелен обект в сградата, ремонт или подмяна на електрическата инсталация и изпълнение на енергоспестяващо осветление в общите части на сградата, инсталиране на системи за централизирано управление на осветлението в общите части на жилищната сграда.
Няма да се финансира подмяната на отоплителни тела в самостоятелните обекти, на асансьори, обзавеждане и оборудване в самостоятелните обекти, изпълнение на дейности по вертикална планировка около сградата или ремонт и подмяна на ВиК инсталации.
Припомняме, че експерти изказват притеснения, че санирането може да е неефективно, тъй като средствата ще стигнат за обновяването на едва 1200 многофамилни жилищни сгради. В последния момент мярката бе прехвърлена за управление на общините, което също породи напрежение.