Най-древните сгради на земята
Величествени и необясними, те ни удивляват и до днес
Те са най-старите познати на света структури, изваяни от човешка ръка. И са запазени през вековете и до днес. Удивляват със своето майсторство и величественост.
Вижте кои са едни от най-старите сгради на земята, подредени от в. Телеграф.
1. Пантеонът, Рим, Италия – 125 г.
Пантеонът е бивш древноримски храм, посветен на всички богове, а понастоящем католически храм, посветен на Богородица и вси светии. Намира се в историческия център на Рим, на площада Пиаца дела Ротонда. Пантеонът е сред най-големите инженерни достижения на античността, достигнали до наши дни. Построен е през 118-126 г. сл. Хр. по време на управлението на император Адриан.
2. Колизеят, Рим, Италия – 70-80 г.
Колизей е най-пространният и най-великолепният от амфитеатрите в Древен Рим, започнат от Веспасиан между 70 и 72 г. и завършен през 80 г. от Тит, като някои допълнителни промени са направени по времето на Домициан (81-96 г.).
С възможност да побере 50 хил. зрители, Колизеят е използван за гладиаторски борби, както и за други зрелища като имитации на морски битки, лов на животни, екзекуции, възстановки на битки и драми с митологични сюжети. През Ранното Средновековие сградата престава да се използва за представления, а по-късно служи за различни нужди – жилища, работилници, седалище на религиозен орден, укрепление, кариера и християнски храм.
Макар че в наши дни е частично разрушен от земетресения и извличане на каменни блокове, Колизеят остава един от главните символи на Римската империя и нейните инженерни постижения. Той е сред най-популярните туристически забележителности на Рим и един от най-известните древни паметници в света.
3. Мавзолеят на първия китайски император Цин, Китай – 246-208 г. пр.н.е.
Цин Шъхуан е първият император на Китай, управлявал през 221 – 210 година пр.н.е. Императорът и неговият главен съветник Ли Съ предприемат поредица от дълбоки стопански и политически реформи, както и мащабни строителни проекти, сред които укрепването и свързването на участъци от Великата китайска стена и изгрждането на огромния Мавзолей на владетеля с известната Теракотена армия и строителството на пътна система, свързваща отдалечени области от империята.
4. Партенона, Гърция – 432-447 г.пр.н.е.
Партенонът е древногръцки храм, който се намира в Атина, Гърция. Това е главният храм на Атинския акропол, посветен на Атина Партенос (Богинята дева), покровителка на град Атина. Строителството му започва през 447 г. пр. Хр., а освещаването на храма е през 438 пр.н.е. по време на празника Панатенеи. Някои части на храма (преди всичко скулптурните украси) са завършени към 432 г. Партенонът се смята за шедьовър на древногръцката архитектура и символ на древногръцкия гений.
5. Хеопсовата пирамида в Гиза, Египет – 2560 г. пр.н.е.
Хеопсовата пирамида, известна още като Великата или Голямата пирамида в Гиза, е последният запазен архитектурен паметник от Седемте чудеса на света и най-известната пирамида в света.
Въпреки че не е намерен нито един погребан фараон, египтолозите предполагат, че Хеопсовата пирамида е служила за гробница на египетския фараон от четвъртата династия Хуфу (по-познат с гръцкото си име Хеопс), управлявал Древен Египет през 2606 – 2583 г. пр.н.е. Смята се, че пирамидата е построена по проект на архитекта Хемон (Хемиону).
Тя е най-старата и най-голямата пирамида от трите в Гиза. Стените ѝ са ориентирани към четирите посоки на света, като входът е от северната. Вътре има няколко камери, съединени с коридори, и недовършена подземна камера.
Първоначално пирамидата е имала височина 146,5 м и страна на основата 231 м, но днес тя е висока 138,75 м, а основата ѝ има дължина 230,4 м. В продължение на четири хилядолетия, до 1311 г., тя е била най-високата постройка в света, преди да бъде построена Катедралата в Линкълн Англия, чиято централна кула била висока 160 м.
6. Пирамидата на Джосер, Египет – 2667-2648 пр.н.е.
Стъпаловидната пирамида на Джосер в Сакара е най-древната от съхранените каменни пирамиди. Построена е от Имхотеп за погребението на египетския фараон Джосер около 2650 пр.н.е. Това е първото каменно архитектурно съоръжение в света.
Тази 6-степенна пирамида е с размери 125 на 115 м и височина приблизително 62 м. В днешно време е добре запазена, въпреки че през изминалите хилядолетия частично ерозира и така размерите ѝ в днешно време са 121 × 109 м, а височината е 61 м. Стилът и формата ѝ стават образец за подражание в процеса на развитие на каменното строителство не само в Древен Египет, но и в други региони на древния свят.
Стъпаловидната пирамида на Джосер е предназначена за цялото семейство на владетеля. В пирамидата на Джосер за членовете на семейството му са приготвени 11 погребални камери в тунелите. Там са били погребани всички негови жени и деца, в това число е намерена мумия на дете на приблизително 8 годишна възраст.
7. Джгантия, Малта – 3700 г. пр.н.е.
„Джгантия“ ( „Кулата на Гиганта“) е мегалитен храмов комплекс изграден пре епохата на Неолита на средиземноморския остров Гозо (част от Малтийския архипелаг). Джгантия е един от най-ранните самостоятелно стоящи градежи на Земята. Изграждането през различните фази на строителство е датирано 3600-2500 г.пр. Хр., което прави храмовите постройки по-ранни от Египетските пирамиди. Това прави възрастта на мегалитният градеж 5500 години. Джгантия е под егидата на ЮНЕСКО, като обектът е включен в списъка на организацията на Световно културно-историческо наследство през 1980 г.
Обектът се интерпретира от археолозите като храм посветен на култовете на плодородието. На територията на храма са открити много статуетки, свързани именно с този култ. Според митовете и легендите от местния фолклор храмовите постройки на Джгантия са изградени от жена гигант, която се е хранела само с мед и бакла, а след като родила дете от обикновен мъж, тя с детето на ръце изградила храмът и ги използвала като за място за поклонение.
8. Гьобекли тепе, Турция – 12 000-8400 пр.н.е.
Гьобекли тепе е археологически комплекс от неолитната епоха, разположен на 15 километра североизточно от град Шанлъурфа и на 2,5 км от село Йоренчик. Това е най-древният мегалит в света. Възрастта му е поне 12000 години, не по-малко от IX хилядолетие до новата ера. Градежът има кръгла форма (концентрични окръжности, броят на които достига до 20) с релефи на каменните колони, представляващи обикновено някакви животни. Предполага се, че е древно култово съоръжение.
9. Пещерата Теопетра, Метеора, Гърция – 21 000 г. пр.н.е.
Теопетра е пещера в Метеора, Гърция. Скалите на Метеора, разположени в близост до град Каламбака и село Кастраки, са признати от ЮНЕСКО като обект на световното културно наследство.
През 2010 г. гръцкото Министерство на културата и туризма официално съобщава за откриването на изкуствени стени, чиято възраст се оценява на около 23 хиляди години, т.е. от палеолита и това я прави може би най-старото изкуствено съоръжение не само в Гърция , но и в света. Датирането на изкуствената стена, която ограничава входа на пещерата с две трети, е направено по метода на оптичното датиране. Възрастта на стената напълно съвпада с последния ледников период. Това може да означава, че стената е построена от обитателите на пещерата, за да се предпазят от студа.