Неочаквано инфлацията в еврозоната се ускори до нов рекорд
Ситуацията за ЕЦБ се усложнява допълнително

© ECONOMIC.BG / Twenty20
Противно на очакванията за забавяне, инфлацията в еврозоната се ускори над вече рекордните нива. Това допълнително усложнява задачата на Европейската централна банка, чиито служители настояват, че настоящият скок на цените е временен. А на този фон еврото укрепна, предава още Bloomberg.
През декември потребителските цени скочиха с 5% спрямо година по-рано – по-бързо от ръста от 4.9% през предходния месец и повече от средната оценка от 4.8%, отразена в проучване на Bloomberg сред икономисти. Пресметната без цените на волатилните компоненти като храна и енергия, инфлацията достигна 2.6%, което съответства на показанията от ноември.
Междувременно икономическото доверие в еврозоната се понижи повече от очакваното. Причината може да бъде потърсена в появата на силно заразния вариант Омикрон на коронавируса.
Данните за инфлацията от петък увеличават натиска върху ЕЦБ, след като прекъсванията във веригата на доставки и нарастващите разходи за енергия доведоха до най-бързия ръст на цените от създаването на общата валута.
Докато базираната във Франкфурт институция чертае пътеката за отдръпване от стимулиращите COVID мерки, по-агресивното затягане на паричната политика от други големи централни банки накара някои служители да настояват за по-твърда позиция.
Президентът Кристин Лагард каза миналия месец, че инфлацията вероятно ще остане повишена в краткосрочен план, преди да се забави през 2022 г., за да се установи под целта от 2%. Тя коментира още, че повишаването на лихвите не би било правилният отговор на текущия ръст на цените, отчасти защото ефектът му ще се усети едва по-късно, когато натискът вече ще отслабва.
Еврото се покачи с 0.1% спрямо долара в петък до $1.1304.
Въпреки ускоряването през декември, според мнозина инфлацията в еврозоната сега вероятно се намира в или много близо до пика си. Това каза управителят на френската централна банка Франсоа Вилерой дьо Гало тази седмица, когато стана ясно, че потребителските цени във втората по големина икономика на валутния блок са се стабилизирали през декември.
В Германия инфлацията се забави от най-високото си ниво от десетилетия. 10-годишната германска доходност не реагира на данните за еврозоната от петък, като се задържа стабилно на минус 0.06%.
Въпреки неравния път, който предстои, голямата картина вещае инфлацията да приключи през следващите месеци, като положителната тенденция започна миналата година“, каза Никола Нобиле, главен икономист в Oxford Economics, в доклад, изпратен по имейл до клиентите.
Той се позовава на облекчаването на енергийния натиск и проблемите с веригите на доставки, като според него тези фактори ще допринесат за намаляване на инфлацията до 3.9% през първото тримесечие и средно до 2.6% през цялата 2022 г.
Енергията обаче си остава главоболие. Цените на природния газ се повишиха отново тази седмица, след като Русия ограничи доставките за Западна Европа, заплашвайки да притисне потребителите и да принуди компаниите в енергийно зависими индустрии да намалят производството. Френският финансов министър Бруно льо Мер в петък нарече нарастващите разходи за енергия „абсолютна извънредна ситуация“.
Омикрон също замъглява перспективата, като анализаторите не са наясно дали смущенията, които причинява, ще подтикнат инфлацията или ще имат обратния ефект, като възпрепятстват икономическото възстановяване.