Няма кандидати да преквалифицират миньорите в „Марица-изток“
Държавната минна компания сама ще обучава своите работници, които могат да станат монтьори на ВЕИ и електротехници

© ECONOMIC.BG / Мирела Вавова
Част от обявените през май обществени поръчки или конкретни позиции в тях, свързани с провеждането на квалификационни курсове за работещите в „Мини Марица-изток“, са прекратени месец след публикуването им. Процедурите, по които миньорите трябваше да се обучават за техници, лесовъди, монтьори на ВЕИ съоръжения и други, надвишаваха 2 млн. лв. и имаха за цел да намерят фирми, които да се заемат с процеса.
Курсовете по професиите са разделени в четири търга за различните специалности, към които могат да се насочат работещите в държавните мини. От Регистъра и качената в него документация става ясно, че за голяма част от тези обучения няма да се търсят външни изпълнители, а ще се извършват от Центъра за професионално обучение към „Мини Марица-изток“, а за други кандидати така и не са се явили.
„Мини Марица-изток“ сама ще обучава
С решение от 18 юни изцяло спряна е процедурата за Квалификационни курсове по професиите: ел. техник; ел. монтьор; техник и монтьор на енергийни съоръжения и инсталации (специалност ВЕИ), за която бяха предвидени и най-много средства– 1.36 млн. лв. – и по която трябваше да се обучат около 400 от работещите. В документите се посочва, че отпада необходимостта от провеждане на процедурата или от възлагане на договора „в резултат на съществена промяна в обстоятелствата“. Причината е, че двадесет дни по-късно, в края на май, Центърът за професионално обучение (ЦПО) към ММИ е допълнил лиценза си, така че сам може да извършва обученията, обхванати от тази позиция. Разширяването на лицензията на ЦПО е с решение на Национална агенция по професионално образование и обучение. Така, вместо да се търсят външни фирми за съответните курсове, те ще се провеждат от обучителния център.
Същото следва и с десетки други обособени позиции в останалите търгове за преквалификация. На същата дата е спряно обучението по професия монтьор на подемно-транспортна техника, подемно-транспортна техника, монтирана на пътностроителни средства и подемно-транспортна техника с електрозадвижване, както и за сътрудник в малък и среден бизнес, а като причина отново се посочва това, че ЦПО към мините ще може сам да извършва тези обучения.
С предлаганите професии и специалности ЦПО ще осигури качествено обучение на служителите, с което ще допринесе едновременно за реализирането на две цели: да се осигури работа на голяма част от персонала; да се подготвят кадри за конкретните нови нискоемисионни производства, които Дружеството планира да развие“, отговориха от ММИ на въпроси на Economic.bg.
Няма кандидати
Въпреки прекратяването на конкретната поръчка и отделни позиции по търговете в Регистъра на обществените поръчки все още липсва информация какво се случва с останалите позиции. За почти всички публикувани през май процедури сроковете за отварянето на оферти и предложения са удължавани, но към края на юни вече са изтекли. От „Мини Марица-изток“ уточниха за Economic.bg, че няма забавяне в процедурите и че всъщност няма нито едно подадено предложение по останалите позиции.
Без кандидати остават обученията по предприемачество, сътрудник в бизнес-услуги, работник в керамичното производство, технолог в силикатните производства, химик-оператор, химик-технолог, лесовъд и др.
Преди дни изтекоха сроковете и по процедурата за курсове по професиите строител-монтажник; монтажник на ВиК мрежи, за която бяха предвидени близо 800 хил. лв., но по нея също не са се явили кандидати да преквалифицират работещите в държавните мини.
От дружеството отговориха, че за частите, по които не са подадени предложения, предстои поръчките да бъдат прекратени и няма яснота дали и кога ще бъдат пуснати отново.
Финансирането е от ЕС
Цялата програма за обучение на работещите в засегнатите от прехода сектори е по процедурата „Подкрепа за работещите в засегнатите сектори чрез обучения за квалификация и преквалификация“ по Програма „Развитие на регионите“ 2021-2027 на Европейския съюз. Тя е с бюджет от над 110 млн. лв., с които ще бъдат подкрепени заетите в секторите, най-силно засегнати от прехода към климатична неутралност.
Конкретните бенефициенти по нея са ТЕЦ AES (Марица Изток I), ТЕЦ Брикел, „Мини Марица-изток“, ТЕЦ Марица изток 2, ТЕЦ Контур Глобал Марица Изток 3, ТЕЦ Сливен, Топлофикация „Перник“, фирмите-концесионери на находищата Пернишки въглищен басейн, ТЕЦ Бобов дол и др. Проверка в Регистъра за обществените поръчки показва, че към момента само „Мини Марица-изток“ са задействали процеса по преквалификация на работещите.
Какво искат да работят миньорите
Над 2/3 от работещите във въглищния сектор на България искат да останат в енергетиката, показват предварителните данни от програмата на Министерство на труда и социалната политика и синдикатите за картографиране на уменията на заетите.
Например, в Кюстендил и Бобов дол масово искат да запазят професията си и да останат в сектора, макар да са притеснени от липсата на яснота за бъдещето на енергийния преход. Над 82% от анкетираните не желаят преквалификация, а настояват да останат в енергетиката, а над 57% са заявили готовност да повишат квалификацията си, ако се наложи, при условие че запазят доходите си.
Предстои да излязат данни от картографирането на уменията на лицата, косвено засегнати от климатичния преход във въглищните региони на България. То обхваща общо 36 общини в областите Стара Загора, Кюстендил и Перник, както и прилежащи населени места в Сливен, Ямбол и Хасково или над 15 хил. човека. За целта ще бъдат отпуснати 3 млн. лв. по Програма „Развитие на регионите“ 2021-2027 г .
Резултатите за Стара Загора ще бъдат представени на областен кариерен форум в града, който „Бранд Медия България“ организира от 11 до 13 септември 2025 г. в регионалната библиотека „Захарий Княжески“.
Съфинансирано от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения обаче принадлежат изцяло на техния(ите) автор(и) и не отразяват непременно възгледите и мненията на Европейския съюз или на Европейската комисия. За тях не носи отговорност нито Европейският съюз, нито Европейската комисия.