Нов жп коридор ще облекчи трафика на „Капитан Андреево“
Срокът за подаване на заявления за концесията на летище „Пловдив“ ще се удължи с два месеца, каза Желязков

© ECONOMIC.BG / Economic.bg/Краси Свраков
България се договри с Турция за пускането в експлоатация на нов жп коридор между двете държави, с който се позволява движението на още два влака между интермодалните терминали в Пловдив и Черкезкьой, като целта е да се облекчи натоварването на ГКПП „Капитан Андреево.
„Ако допреди месец март (тогава е договорен новия жп коридор) сме имали възможност за 316 влака, то сега има възможност за близо 1000 влака ро-ла (Railway-Land) на година с този допълнителен коридор“, коментира министърът на транспорта Росен Желязков в интервю за „24 часа“.
Министърът на транспорта обяви, че той заедно с още няколко държави настояват пред Европейската комисия за нов финансов инструмент, който да донесе „свежи пари“ за транспортния бранш. „Приликите на проблемите в транспорта, независимо от коя държава са, ни подсказват, че трябва да има специален инструмент. Нека комисията да предложи какъв да е той. Гледаме да сме обединени в тази криза, а да не сме в разногласие по регулаторни режими като тези в пакета „Мобилност“, защото всички в момента страдат еднакво“, каза още той.
Преди няколко дни Съвета на ЕС официално прие на първо четене спорните текстове на пакета „Мобилност“ и той вече е на една крачка от влизане в сила. „Гласуването се случи в писмена процедура, което за нас е безотговорно в този изключително труден за Европа момент“, изрази мнение Желязков.
От думите му стана ясно още, че срокът за подаване на заявления по процедурата за концесия на летище „Пловдив“, която беше открита от правителството в края на месец февруари 2020 г. , ще се удължи с два месеца заради изъвънредната ситуация, в която се намира България. „Открихме процедурата за концесия на летище Пловдив, но дойде тази ситуация и заради това, че няма заявен интерес, тези дни ще удължа срока за подаване на предложения с още два месеца“.
По отношение на концесията на софийския аеропорт пък Желязков обяви: „Изпратих писма до участниците в процедурата за концесията на летище София да препотвърдят офертите си. В тази ситуация за нас е важно да знаем дали потенциалните партньори ще потвърдят ангажиментите си за плащания и инвестиции. От петимата четирима потвърдиха“.
Транспортният министър отново обяви, че авиацията е един от секторите, които доста са пострадали вследствие на кризата и каза, че със 75% са намалели полетите над страната. „С близо толкова е намалял и процентът на излитащите и кацащите самолети на българските летища. За някои от тях, като Пловдив и Бургас, свиването е пълно. София и Варна продължават дейността си. Засегнати са и свързаните с авиацията дейности – обучителни центрове, тренировъчни“, каза още той.
Министърът на транспорта обяви, че в момента се изгражда и информационна система за граничния контрол, която да съкрати времето за попълване на приложения и декларации от шофьорите за влизане в страната. По думите му в рамките на една седмица тя ще заработи и се очаква да съкрати максимално административното оформяне на документацията на вход и изход, а в бъдеще ще допълни електронните системи за граничен контрол.