Новините от седмицата: Пари за стартъпи с политически привкус; Бюджетът мина на дефицит
Банките в България могат да се похвалят с 2 млрд. лв. печалба за 7 месеца; Прокуратурата започна разследване на „Турски поток“ през България

© ECONOMIC.BG / БТА
Как 34 млн. лв. от парите по ПВУ се превърнаха от иновативен в политически въпрос
Разпределянето на милиони под формата на безвъзмездни евросредства на дузина частни компании е тема, която води след себе си логичните въпроси: какви са тези фирми?; защо, как и за какво са избрани да получат публично финансиране? Но също и кой и под каква форма стои зад тях и успеха им. Затова новината, която иначе трябваше да мине в графата „положителни“ и да даде тон на разговор за така бленуваната икономика с висока добавена стойност, отключи поредната мини буря с политически привкус.
Само за месец се стопи 450 млн. лв. излишък и бюджетът излезе на дефицит
За юли Министерството на финансите се похвали с 455 млн. лв. излишък в бюджета, но предварителните данни за август вече показват около 100 млн. лв. дефицит. Това означава, че само за един месец държавата е похарчила над 550 млн. лв. повече, отколкото е успяла да събере.
Банките в България могат да се похвалят с 2 млрд. лв. печалба за 7 месеца
Банковият сектор в България върви към най-успешната година в историята си. Само за първите седем месеца от 2023 г. кредитните институции в страната отчитат внушителните 2 млрд. лв. печалба. За сравнение, почти толкова бе финансовият резултат за цялата 2022 г. – 2.1 млрд. лв. – което бе и абсолютен рекорд тогава. Най-близо до това бяха годините 2018-та и 2019-та с резултат около 1.7 млрд. лв.
Прокуратурата започна разследване на „Турски поток“ през България
Софийската градска прокуратура (СГП) започва проверка на начина, по който беше построено разширението на „Турски поток“ през България. Държавното обвинение се е самосезирало по разпространената в медиите информация за нарушения, свързани с избора на изпълнител и ускореното изграждане на тръбата, нерегламентирано договаряне между подизпълнители и възложители за заобикаляне на Закона за обществените поръчки и обсъждането на забранени от закона схеми като наемане на кандидат за изпълнител като подизпълнител на част от проекта.
Богданов обеща строг контрол върху държавната „черна касичка“
Министерството на икономиката и индустрията обещава да засили контрола над т. нар. „черна касичка“ – Държавната консолидационна компания (ДКК). Тази заявка идва след първоначален анализ на холдинга и предприятията под неговата шапка. Освен това ще бъде сменено ръководството на ДКК с нов 5-членен състав. Той ще има за цел да направи подробен анализ на предприятията до месец, като освен това е натоварен и с още задачи с цел оздравяване на държавните фирми.
Бизнес, който променя човешки съдби
Социалното предприемачество е икономическа активност, която съчетава нюхът за бизнес със социална мисия. Умело постигнат баланс между социални и икономически цели. Социалното предприемачество е изцяло в полза на служителите и се издържа самостоятелно от дейността, която развива.
Цената на газа расте с 6% през септември
„Булгаргаз“ предложи окончателно цената на природния газ да бъде 63.35 лева/MWh (без акциз и ДДС) през септември. Това означава, че общественият доставчик ще продава суровината на крайните снабдители и на лица, на които е издадена лицензия за производство и пренос на топлинна енергия, с 6% по-къпо спрямо август.
Водещ оператор в сферата на здравния туризъм стъпва в България
Един от водещите оператори в сферата на здравния и СПА туризъм, Ensana, стъпва на българския пазар. От 1 октомври брандът поема управлението на петзвездния Aquahouse Hotel & Spa в "Св. св. Константин и Елена".
Българската EnduroSat ще изследва тайните на слънцето заедно с НАСА
Българската космическа компания EnduroSat ще участва в разгадаването на тайните на Слънцето в рамките на съвместна мисия с НАСА. Специализирана в областта на наносателитите, тя ще съдейства за изпращане в откритото пространство на ценна изследователска апаратура, чрез която ще се извършва същинското проучване.
Чували ли сте за жилищно хакерство? В България също се среща
Чували ли сте за термина house hacking? Буквалният превод от английски език е жилищно хакерство. Но не става въпрос за хакерство в онзи смисъл, при който успяваш да влезеш в компютъра на някой друг, например, а за печелене на пари чрез инвестицията в имоти.
От трамплина на INSAIT: Обещаващ български AI стартъп набра $2.2 милиона
Стартиращата компания The Martian Lawyers Club (MLC), чийто съосновател е българинът Камен Брестнички, а неин трамплин е високотехнологичният институт INSAIT в София, е на гребена на технологичната AI вълна в момента. Инвеститорите явно харесват това, а новините около нея са полъх на надежда за позитивно раздвижване в региона.
Стартира националният конкурс „Кмет на годината“ за мандат 2019 – 2023 г.
Националният конкурс „Кмет на годината“ за мандат 2019 – 2023 г., организиран от Kmeta.bg, започна. От днес, в платформата Kmetnagodinata.bg, всеки гражданин може да гласува за своя фаворит в една от петте специализирани категории, както и в една от двете основни категории.
Какво се променя в България от 1 септември 2023 г.
Закъснялото приемане на Бюджет 2023, едва през юли, доведе до няколко промени, които влизат в сила от 1 септември. Основно те представляват идеи на финансовия министър Асен Василев, които след известни компромиси бяха приети окончателно с бюджета. Целта им пък е да повиши събираемостта в държавната хазна и да намали сивата икономика.
Може ли AI да реши проблема с липсата на персонал в заведенията?
Липса на кадри, лошо обслужване и недоволни клиенти. Така накратко могат да бъдат описани основните проблеми в ресторантьорския бизнес в България в последните години. Винаги е имало проблем с обслужването в заведенията и със съотношението „цена-качество“, но след COVID кризата ситуацията като че ли се влоши много.
Всичко за освободените от такси банкови сметки за заплата и пенсии
Банковите такси в България не спират да растат, като в момента те са основният източник на печалби за родните финансови институции, компенсирайки по-малките постъпления от лихви. Заради това нарастващо бреме за хората новината, че от 1 септември банките в България задължително трябва да предлагат базова сметка без такси, привлече голям интерес.
Правителството ще изземва повече средства от производителите на ток
Министерският съвет реши на днешното си заседание, че ще изземва по-голяма част от приходите на производителите на ток. За целта правителството одобри по-нисък таван на продажните цени на АЕЦ „Козлодуй“, въглищните централи и ВЕИ производителите, над който ще прибира постъпленията им във Фонд „Сигурност на електроенергийната система“ (ФСЕС).
Забраната за внос от Украйна остави България без достатъчно слънчоглед
Заводите за олио и шрот ще трябва да затворят или да намалят производството си, ако вносът на слънчоглед продължи да бъде забранен. За това предупреди Яни Янев, председател на Сдружението на производителите на растителни масла и маслопродукти в България, по време на пресконференция днес. Призивът на браншовата организация е правителството да не удължава забраната след 15 септември 2023 г.
Кабинетът дава отстъпка от тол таксите само на 5% от превозвачите
Правителството публикува окончателния вариант на проекта си за отстъпки от тол таксите за някои превозвачи. Бонусите се раздават от новата власт, тъй като транспортните фирми са недоволни от планираното отдавна вдигане на пътните такси и заплашиха с протести. Така още в първите дни на своето управление министрите на транспорта и на регионалното развитие обещаха на българските превозвачи да ги обезщетят.
Денков обеща да контролира цените на тока за битовите потребители
„Няма да позволим повишение на цената на тока за битовите потребители след пълната либерализация на пазара на електроенергия.“ Това заяви премиерът акад. Николай Денков преди началото на редовното правителствено заседание днес.
EUobserver: Отлагането на мечтата на България и Румъния за Шенген помага на Русия
Гласуването на Съвета на Европейския съюз през декември миналата година за приемането на България, Хърватия и Румъния в Шенген трябваше да бъде победен момент за Блока. Той трябваше да покаже единство след година на политически и икономически трудности, както и да подчертае, че Блокът все още има политическия капацитет да интегрира допълнително балканските държави в европейския проект, разказва EUobserver в свой анализ.
Банките в България затягат условията за отпускане на кредити
От началото на годината банките в България затягат условията за отпускане на дългосрочни кредити на големи предприятия, както и на потребителски и жилищни кредити на домакинствата. Това показва традиционната анкета на Българската народна банка, провеждана сред банките в България по отношение на кредитната им дейност.
Телефонната палата в София става хотел
Главният архитект на София Здравко Здравков е издал проектантска виза за преустрояване на Телефонната палата в хотел. Това става ясно от информация, качена на сайта на Столична община. Към момента предназначението на сградата е „за многофункционално обществено обслужване“, като сега издаденото разрешение е за „многофункционална обществено обслужваща сграда с хотел“.
Vivacom пристъпи към финализиране на сделките за 4 регионални дружества
Вече две години напрежението на телеком пазара се нажежава, подклаждано от надпреварата за 5G честоти, сключването на серия от сделки в сектора и (без)действията на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) по линия на антимонополните правила. Общият знаменател конкретно между покупки-продажбите се оказа единият от трите големи мобилни оператора в страната – „Виваком България“, чието безпрепятствено окрупняване доведе до системен отпор от страна на другите два играча – „Йеттел България“ и „А1 България“.
Каравана вместо хотел: Все повече българи избират къмпинг за своята ваканция
Все повече българи предпочитат да прекарат лятната си ваканция близо до природата и да нощуват на къмпинг вместо в голям хотел. Това показа последното проучване на най-голямата българска платформа за устойчив туризъм, която предлага онлайн резервация на каравани, кемпери, бунгала и палатки у нас – Karavani.bg.
Денков се надява на корейски инвестиции в Перник, Кюстендил и Стара Загора
Премиерът акад. Николай Денков покани корейския бизнес в трите въглищни региона, най-силно засегнати от енергийния преход. Според него Стара Загора, Кюстендил и Перник предлагат добра инфраструктура, близо са до столицата и имат нужда от нови инвестиции и нови работни места на мястото на тези, които ще бъдат изгубени при затварянето на въглищните централи и мините.
След зелената светлина в България: Саудитската TAWAL даде ход на телеком бизнеса си в Европа
Саудитската компания TAWAL, инфраструктурното звено на Saudi Telecom Company Group (stc Group), официално обяви старт на дейността си в Европа. Това се случва броени седмици след полученото одобрението от българската Комисия за защита на конкуренцията на сделката за придобиване на 3200 телекомуникационни кули в страната.