Обратното броене – инфлацията в България вече е на 0.7 пункта от еврозоната
Дори в хипотеза за изключване на Финландия и Дания, ножицата не се свива особено
Инфлацията в България продължава да се доближава до допустимите граници за влизане в еврозоната. Към края на октомври показателят остава на 0.7 пункта от допустимата цел. Това показват данните за средногодишната инфлация за периода ноември 2023 – октомври 2024 г. на европейската статистическа служба Евростат – показателят, който се използва от ЕЦБ и Европейската комисия за конвергентната оценка.
Напредъкът на България по инфлационния критерий е видим и от графично представените данни по-долу. Според Министерство на финансите страната ще успее да отговори на маастрихтските изисквания до края на годината, но икономисти прогнозират това да се случи едва в началото на 2025 г.
В България индексът на потребителските цени се забавя до 3.1%. За сравнение, в еврозоната той е 2.4%. В трите страни с най-ниска инфлация в Европейския съюз – Финландия, Литва и Италия – средният индекс за същия период е 0.9%. По правило ЕС допуска инфлацията в страната кандидат да бъде най-много с 1.5 пункта над средната за най-добрите три страни. За да изпълни критериите, средният ХИПЦ в България трябва да е 2.4%.
Компромиси
В доклада си от юни Европейската централна банка изключи от сметките си Финландия заради „изключителни фактори“. Ако при сметките сега отново изключим страната за сметка на Дания, допустимата граница става 2.43, или 0.67 пункта под стойностите в България.
В своя по-благосклонен за България доклад Европейската комисия пък бе изключила и трите страни с най-ниска инфлация по това време – Финландия, Дания и Белгия заради „специфични за страната фактори“, както и защото „се отклоняват значително от средното за еврозоната“.
Сега дори да изключим Финландия, а на нейно място вместо Дания вземем Литва, допустимото ниво остава 2.43% или 0.67 пункта под стойностите за инфлацията в България.