Огромен петролен търг на „Роснефт“ пропадна заради Путин
По разпореждане на руския президент компания вече изисква от купувачите 100% аванс в рубли, но не се намери кой да отговори

© ECONOMIC.BG / БТА
Руската „Роснефт“ не успя да продаде петрол на огромен търг в понеделник, тъй като поиска предплащане в рубли, предава Reuters като се позовава на петима търговци. Провалът означава, че държавната руска петролна компания трябва да намери начини да отклони повече суров петрол към купувачи от Азия чрез частни сделки.
Миналата седмица „Роснефт“ последва разпореждането на президента Владимир Путин към „Газпром“ и поиска 100% предплащане и конвертиране на плащането в рубли за покупките на своя петрол. Именно това обаче доведе до неуспех на търга за 6.5 млн. т петрол от сортовете Урал, Лек сибирски, Сокол и ESPO за износ в периода май – юни. До понеделник обаче не бяха подадени оферти.
Беше изключително трудно да се изпълнят условията на търга“, посочват търговците и добавят, че продажбата е била достатъчно трудна и без актуализираните нови условия, тъй като все повече европейски компании прекратяват покупките от „Роснефт“.
Държавните рафинерии на Индия също не подадоха оферти.
„Специфичните условия и краткият срок изискват индивидуални преговори“, каза източник от азиатска търговска фирма, добавяйки, че някои от предлаганите обеми могат да бъдат продадени в частни сделки.
Китай не осъди публично действията на Москва в Украйна, а Индия ускори покупките си и закупи над два пъти повече суров петрол от Русия след инвазията въпреки натиска от Вашингтон.
Според друг източник на Reuters, запознат с търга на „Роснефт“, основната цел на е
да се обяви на пазара новото изискване за плащане в рубли“, което е постигнато.
Неуспехът на търга подчертава нарастващата борба на петролната компания за продажба на петрол поради широките западни санкции срещу Русия за атакуването на Украйна. Москва публично призна, че е изправена пред някои проблеми с износа на петрол от мат насам заради санкции, но обеща да засили сътрудничеството си с Азия, за да отклони част от продажбите на петрол от Запада. Своеобразният икономически удар от Запада по руския петрол е част от по-широкото усилие за политическа и икономическа изолация на Москва.