OpenAI предизвика Google в собствената му игра: Пуска търсачка от ново поколение
Най-голямата търсачка в света държи над 90% пазарен дял - генеративният AI обаче може да промени всичко

© ECONOMIC.BG / Deposit Photos
OpenAI навлиза в територия, в която от години Google е безапелационен хегемон. Компанията зад популярния генеративен частбот ChatGPT стартира задвижвана от изкуствен интелект търсачка с достъп до информация от интернет в реално време. Функцията се нарича SearchGPT и може да се окаже сериозна заплаха за настоящия властелин в сферата.
OpenAI информира, че първоначално пуска SearchGPT с ограничен достъп за малка група потребители и издатели. Междувременно ще събира отзиви и ще усъвършенства софтуера. Потребителите, които желаят да получат достъп до търсачката, трябва да се запишат в списъка на OpenAI за изчакване.
Компанията описва SearchGPT като нов начин за търсене в интернет.
Търсенето на отговори в интернет може да отнеме много усилия, като често се налагат множество опити за получаване на подходящи резултати. Вярваме, че като подобрим възможностите за разговори на нашите модели с информация от уеб в реално време, намирането на това, което търсите, може да бъде по-бързо и по-лесно“, посочват от компанията в публикация в блога си.
OpenAI заявява, че се надява в крайна сметка да интегрира функциите на SearchGPT директно в ChatGPT.
Акциите на компанията майка на Google – Alphabet – леко поевтиняха след съобщението, но се повишиха в петъчната ранна търговия.
Стъпката, обявена в четвъртък, поставя OpenAI в конкуренция не само с Google, но и с най-големия му поддръжник – Microsoft и неговата търсачка Bing, както и с нови услуги като Perplexity – фирма за чатботове с изкуствен интелект, фокусирана върху търсенето и подкрепена от основателя на Amazon Джеф Безос и гиганта в областта на полупроводниците Nvidia.
Още с появата си генеративният изкуствен интелект постави въпроси относно бъдещето на интернет търсачките. Google доминира на този пазар с дял от 91.1% към юни, по данни на фирмата за уеб анализи Statcounter. Появата на услуги, като тези на OpenAI и Perplexity, обаче също така
оказват и натиск върху Google да бъде по-добра в собствената си игра“, както посочва Кингсли Крейн, анализатор от Canaccord Genuity.
Google вече предлага възможности за генеративен AI в своя продукт за търсене, наречен AI Overviews. Достъпни чрез специален панел в горната част на резултатите от търсенето. AI Overviews обобщават данни от уебсайтове и ги представят в един параграф с налични връзки.
По тази линия прозира и друго опасения от навлизането на генеративния изкуствен интелект. Медийните издатели са разтревожени, че технологията ще обобщава съдържанието по начин, който ще откаже потребителите да посещават новинарските уебсайтове, което пък ще намали приходите им от реклама и допълнително ще влоши състоянието на и без това болната индустрия.
От OpenAI обаче се опитват да намалят тези опасения, като заявяват, че отговорите на търсенето с генеративен изкуствен интелект ще включват връзки към източниците и уебсайтовете на издателите.
„SearchGPT има за цел да помогне на потребителите да се свържат с издателите, като ги посочва на видно място и поставя връзки към тях в търсенията“, обяснява компанията.
Отговорите имат ясни, вградени, поименни атрибути и връзки, така че потребителите да знаят откъде идва информацията и да могат бързо да се ангажират с още повече резултати в страничната лента с връзки към източниците.“
OpenAI също така заявява, че дори ако издателите се откажат от използването на техните данни за обучение на моделите на OpenAI, те все пак ще се появят в резултатите от търсенето в SearchGPT.
За разлика от конвенционалните търсачки, които тепърва интегрират подобни AI технологии, SearchGPT е създаден от самото начало с оглед на генеративния изкуствен интелект. За сравнение, Google Search използва технологията постфактум, като добавка към вече съществуващия си продукт. Това може да даде на OpenAI ключово предимство, ако SearchGPT се окаже успешен сред първите потребители и издатели.
Bing на Microsoft също предлага своя собствена функция за генеративен AI.