Искането на доклад за еврото зависи от Бюджет 2025 и дефицита в него
„Не може да е самоцелно влизането в еврозоната“, каза Наталия Киселова, председател на Народното събрание

© ECONOMIC.BG / БТА
Моментът, в който България ще поиска извънреден конвергентен доклад за еврозоната, ще зависи от Бюджет 2025, който правителството ще внесе в парламента, и от дефицита, заложен в него. Това заяви председателят на Народното събрание Наталия Киселова в петък вечер, цитирана от БНР.
Искането за доклада трябва да се направи тогава, когато сме готови и не на всяка цена“, категорична бе Киселова.
„Не може да е самоцелно влизането в еврозоната. Първо, това трябва да стане по достоен за държавата начин. На второ място, което е много важно, да не платят цената българските граждани – с повишена инфлация, по-висок дефицит“, каза Киселова за БТА.
По-рано през деня финансовият министър Теменужка Петкова изрази подобна позиция, в която за пореден път посочи, че България ще поиска конвергентен доклад едва когато е изпълнила всички критерии за присъединяване.
Economic.bg напомня, че през 2024 г. страната ни не успя да покрие инфлационния критерий, като през декември той се размина с 0.1 пункта от необходимото за еврозоната ниво.
По думите на Киселова стремежът на правителството в момента е да има най-малък дефицит в бюджета.
По тази причина не бързаме, първо, и второ – даваме възможност на правителството да има време до средата на февруари да направят анализ и като внесат проекта, вече ще можем да кажем дали ще бъде балансиран, или дефицитът ще е 3%, по-малко или повече. Стремежът ще бъде да е поне 3% от БВП“, коментира председателят на парламента.
Киселова засегна темата и за възможността страната ни да загуби пари по Плана за възстановяване и устойчивост. Тя обясни, че „има сериозно изоставане с приемането на законите“.
„В парламента има внесени проекти по Плана за възстановяване и устойчивост, но тук отново ще е водеща ролята на правителството“, подчерта Киселова. „Ако правителството прецени, че това няма да е в обозримо време, ще можем да говорим за внасяне на предложения от страна на народни представители. Разбирането ми е, че когато го внесе правителството, то се ангажира с резултата от приетите закони и другите политики, които трябва да се придвижат“, каза тя, цитирана от БТА.