Падението на „зомбитата“: Защо корпоративните фалити ще нараснат през 2024 г.
Вдигането на лихвите изправя до ръба компаниите, които досега са оцелявали единствено заради твърде евтиния паричен ресурс

© ECONOMIC.BG / Depositphotos
Обременените с дългове компании в Европа, Близкия изток и Африка са изправени пред надпревара за рефинансиране от 500 милиарда долара през първата половина на 2024 г. Това е предизвикателство, което може да убие много „зомби“ бизнеси, въпреки че очакваният пик на лихвите може да донесе известно облекчение, пише Reuters.
Предприятията, изправени пред нарастващи разходи за заеми след години на ниски лихви, ще трябва да се състезават, за да осигурят достатъчно пари в най-голямата вълна на корпоративно рефинансиране, наблюдавана от години, точно когато банките ограничават риска преди по-строгите правила за капитала.
Анализ на консултантската компания за преструктуриране Alvarez & Marsal (A&M), споделен с Reuters, показва, че стойността на фирмените заеми и облигации с падеж в следващите шест месеца е по-висока от всеки друг еквивалентен период от сега до края на 2025 г.
Очертава се криза, казват експерти от финансовата индустрия, с много по-слаби, по-малки фирми, търсещи нови частни заеми и сделки с публичен дълг, точно когато разходите за държавни дългове – които влияят на лихвите по заемите – растат в световен мащаб.
Ако не успеят да осигурят парите, от които се нуждаят, на цени, които могат да си позволят, това може да доведе до неплатежоспособност и съкращения.
„Увеличаването на лихвените проценти става все по-голям проблем за компаниите, особено за тези "зомби" бизнеси, които оцеляват при продължителен период на ниски лихвени проценти, но едва успяват да обслужват дълга си“, каза Джули Палмър, партньор в преструктурирането в британската фирма Begbies Traynor.
Мисля, че сега най-накрая започваме да виждаме падането на някои от зомбитата“, добави тя.
Терминът „зомби“ се използва широко за обозначаване на компании, разчитащи на подкрепа от правителства, кредитори и инвеститори, за да останат на повърхността.
Това може да включва преструктуриране на изплащането на заеми, предлагане на намалени лихви или други по-облекчени условия и може да помогне на банките да избегнат отписвания на заеми.
Вече се показват признаци на бедствие. Последните официални данни на Британската национална статистическа служба показват, че корпоративните несъстоятелности в Англия и Уелс са 2308 през август, което е с 19% повече спрямо предходната година.
Тримесечният доклад Red Flag на Begbies Traynor за корпоративните затруднения, обхващащ периода април – юни, установи, че 438 702 предприятия в Обединеното кралство са в „значително“ затруднение, което е с 8.5% повече спрямо година по-рано.
Британският дискаунт търговец на дребно Wilko предприе преструктуриране това лято, което доведе до съкращения на хиляди работни места.
Шестият по големина търговец на дребно във Франция, Casino, току-що приключи преструктурирането на дълга си, за да избегне фалита.
Централните банки си поемат глътка въздух, но не са готови да кажат, че повишаването на лихвените проценти е приключило“, каза Никола Маринели, асистент по финанси в Риджънтс университет, пред Reuters. „Банките и фирмите за частни капиталови инвестиции изчакаха да видят дали вълната ще спадне, но по-високите лихвени проценти вече не позволяват да се крият.“
Сценарий на фалити
Банката на Англия призова кредиторите да не подценяват риска от неизпълнение на корпоративни заеми и да избягват да разчитат на модели, които измерват риска в цели сектори, а не на отделни кредитополучатели, след като Англия и Уелс имаха най-големия брой фирмени несъстоятелности от 2009 г. насам през второто тримесечие .
Една голяма банка насочва 100 малки предприятия на месец към своя екип за преструктуриране, което е десетократно увеличение от преди 18 месеца, каза Пол Къркбрайт, управляващ директор в практиката за преструктуриране на A&M. Той отказа да назове името на банката.
Високопоставен банкер каза пред Reuters, че тяхната банка има планове да преразпредели стотици служители, за да обслужва затруднени бизнес клиенти, ако високите разходи за финансиране и слабото потребителско търсене тласнат повече компании към ръба.
Но досега бизнес кредитополучателите не са показали съществени признаци на стрес, казаха двама високопоставени банкови източници пред Reuters.
Тази устойчивост отчасти се дължи на ликвидността, напомпана в икономиката по време на пандемията, но прегледите на качеството на активите на банките в края на годината – които измерват основната сила на заема – ще бъдат ключови, каза Къркбрайт.
Данните на Банката на Англия показват, че брутното кредитиране през първата половина на 2023 г. е с 12% по-ниско в сравнение с предходния шестмесечен период. Търговският орган UK Finance описа търсенето на заеми сред по-малките фирми като "приглушено" в своя Q2 Business Finance Review от 13 септември.
Но задачата по рефинансирането не може да бъде отлагана за неопределено време.
Нашите колеги по несъстоятелност вече са заети в по-малкия край на пазара и това е мястото, откъдето винаги започва“, каза Къркбрайт, добавяйки, че екипът за преструктуриране на A&M в САЩ също вижда значителен приток – водещ индикатор за Европа.
Ева Шанг, съосновател и главен изпълнителен директор на Legalist, базиран в САЩ хедж фонд, който предлага финансиране чрез длъжници (DIP) на компании в несъстоятелност по глава 11, каза пред Reuters, че нейната фирма е получила повече от 300 заявления за финансиране от януари, най-вече от предприятия в затруднено положение поради нарастващите лихвени проценти и края на стимулите за COVID.
По-строгите капиталови правила за банките, които навлизат от 2025 г., се очаква да ограничат апетита за подкрепа на компании, нуждаещи се от свежо финансиране, казаха експерти от индустрията.
Кейти Мъри, финансов директор в NatWest Group, каза на конференция миналия месец, че нейната банка има опасения за това как капиталовите правила на Базел III могат да повлияят на кредитирането на малкия бизнес.
Някои заемодатели са затегнали кредитните условия и дори са освободили изцяло някои по-малки бизнес клиенти, докато преразглеждат рентабилността на тези взаимоотношения, каза Нареш Агарвал, политически директор на Асоциацията на корпоративните ковчежници. Той посочи секторите на строителството и търговията на дребно, където според него напрежението е най-остро.
Рави Ананд, управляващ директор на специализирания кредитор ThinCats, каза, че фирмите без големи бази от активи се борят да получат достъп до всякакъв вид кредитиране от основните банки, като заеми, базирани на основната печалба, се намират много по-трудно.
Пазарът на кредити с ливъридж винаги е цикличен, някои банки влизат и изведнъж изчезват“, каза Ананд. „Тези заеми изискват много допълнителна работа за оценка на постоянно движещите се парични потоци, особено в този вид среда“, каза той.
Компаниите, които се нуждаят от пари, вероятно ще прибегнат и до фирми за частни капиталови инвестиции, които обаче също стават все по-претенциозни към компаниите, които подкрепят.
Всички големи корпоративни фалити вероятно ще се сблъскат с "ефекта на замърсяването", каза Тим Мецген, управляващ директор на A&M.
Чувството е като при въжеиграч – те може и да стигнат до края, но всъщност има някои доста силни насрещни ветрове, които могат да прекатурят човека.“