Парламентът одобри сделката за американските бойни машини Stryker
Държавният инвестиционен разход се оценява на 2.2 млрд. лв. и ще се плаща разсрочено до 2027 г.
Парламентът актуализира решението си за инвестиционния разход за придобиване на основна бойна техника. С това на практика се дава началото на процеса по закупуването на американските машини Stryker за около 2.2 млрд. лв. Правителството на САЩ вече е отправило офертата на България, според която машините ще се изплащат разсрочено.
Офертата е за 198 машини – 183 бойни и 15 спомагателни камиона. Включва и логистична поддръжка, допълнително оборудване и обучение.
След днешното депутатско одобрение правителството следва да внесе в парламента за ратификация самия проект на международен договор. Това се налага, тъй като разходът е над 100 млн. лв. и по закон се налага санкция на парламента.
Началото на доставките е предвидено да бъде през третото тримесечие на 2025 г., а краят им – през първото тримесечие на 2028 г.
Основният брой бойни и спомагателни машини следва да бъде доставени през 2026 и 2027 г., като темпът на доставките е 10 машини на месец.
Идеята е първоначалните вноски да бъдат по-големи, за да се избегнат големи плащания през 2026 – 2027 г., когато са планирани по-големите трансфери за втората партида на изтребителите F-16. Плащането ще се извършва в период от 5 години – до 2027 г., като започне още от тази година с първоначален разход в размер на близо 500 млн. лв. Схемата е съгласувана с Министерството на финансите.
Предложението съдържа и възможности за поддръжка и ремонт на машините от фамилията Stryker на територията на страна, в границите на държавното военно дружество „Терем“.
Към въпросния договор се очакват още две оферти от правителството на САЩ за около 300 млн. лв. Те са за артилерийско и стрелково въоръжение и за управляеми противотанкови ракети. Така общата прогнозна стойност на проекта достига 2.5 млрд. лв.
Военният министър Тодор Тагарев описа инвестицията като „съществена крачка към модернизацията на българската армия“. Той уточни, че с договора се гарантира България да стане „регионален център за ремонт и поддръжка за Европа на машините Stryker”.
„Против“ инвестиционния разход се обявиха БСП, „Възраждане“ и „Има такъв народ“, според които въпросните машини са „остаряла техника, която САЩ махат от въоръжение“, а „решението е с цел демонстриране на вярност към САЩ“.
Плановете за закупуването на въпросните машини датират отдавна. В последните години на поста военен министър – в пика на пандемията – Красимир Каракачанов организира конкурс за покупката им. В него се включиха мултинационалната компания General Dynamics и финландската Patria. Техните оферти обаче бяха отхвърлени, тъй като надвишаваха заложения от тогавашното правителство на ГЕРБ финансов праг от около 1.5 млрд. лв. В обществената поръчка тогава бяха заложени с 50 машини по-малко.
Заради неуспеха при финализирането на сделката по този начин сега се взе решение да се върви към междудържавно споразумение със САЩ. Първите стъпки за това направи служебният кабинет на президента Румен Радев в началото на годината.