Парламентът прие окончателно промени в тол системата
Шофьорите ще могат да бъдат глобявани максимум 3 пъти в годината, но високите комисиони за частните доставчици бяха запазени
Два дни преди разпускането на 48-ото Народно събрание депутатите приеха окончателно промените в Закона за пътищата, които трябва да решат проблеми на граждани и превозвачи. Глоби за неплатени винетки ще се налагат максимум до три пъти в годината. Освен това водачите на леки коли ще могат да правят корекции на сгрешени данни. Превозвачите пък вече ще имат възможност да предекларират тол сегменти. Къмпинг автомобилите вече няма да се причисляват към товарните и ще се движат по пътищата единствено с винетка.
Припомняме, че няколко политически сили, сред които ГЕРБ, БСП, „Продължаваме промяната“ и „Възраждане“, входираха промени в Закона, след като стана ясно, че жителите на село Пролеша трябва да платят огромни суми за глоби. Те са смятали, че селото им е част от населените места, за които винетки не се изискват. Предложенията на партиите се припокриваха, тъй като в тях бяха отразени жалби до Омбудсмана на Република България.
Най-революционни бяха промените, предложени от „Демократична България“, като те имаха за цел да намалят комисионите, които Националните доставчици получават. Но мнозинството в парламента не допусна предложенията им до разглеждане по време на заседанията на регионална комисия, а и на първото гласуване в зала.
Същото се случи и днес на второ четене в зала. Предложенията бяха подложени на гласуване за допускане, но „за“ гласуваха единствено „Продължаваме промяната“ и ДБ. Всички останали партии се обявиха против или въздържали се.
Трябва да се мисли в следващо Народно събрание да има повече доставчици, а не да гарантираме на една фирма да получава всичките комисиони на готово“, коментира Настимир Ананиев (ПП).
Какви са приетите промени?
Останалите предложения бяха приети абсолютно единодушно, като всички политически формации гласуваха „за“. Законопроектът бе окончателно приет със 170 гласа "за", като нямаше против и въздържали се. Някои от промените ще влязат в сила поетапно до 2024 г. , а други дори ще имат обратно действие – от 2019 г.
Едно от най-важните изменения е свързано с предекларирането на неправилно или частично декларирани тол данни от превозвачите. За подобна възможност браншът настоява от няколко години. Сега те ще бъдат уведомявани за недекларираните данни и ще имат право доброволно да ги заплатят в 14-дневен срок. Така няма да подлежат на административно наказателни процедури, но и няма да заплащат компенсаторни такси в размер на 750 лв.
Против тези промени се обявиха от Министерството на регионалното развитие и АПИ. Днес в зала се чуха и призиви за одит на събираемостта на средствата, тъй като по думите на Настимир Ананиев (ПП) наложените, но несъбрани глоби, надвишават дори събраните тол такси.
Може да се мисли за одит на Тол.бг и доставчиците, които работят в системата“, заяви той.
Промените ще влязат в сила от 1 януари 2024 г.
Казусът „Пролеша“
Заради проблемите на жителите бе прието глоба за липса на винетка да се налага до три пъти в рамките на една календарна година. Поправката ще влезе в сила с обратно действие от 2019 г. и така от нея ще могат да се възползват и други граждани, а АПИ ще трябва да връща пари.
Жителите на селото обаче не са доволни, тъй като ще трябва да заплатят по 900 лв. глоби само за една година. По думите на някои от тях те имат наложени няколко компенсаторни такси от 70 лв., а не глоби от 300 лв. Така промените всъщност може да увеличат задълженията на някои от жителите.
Най-чистият вариант за решаване на казуса бе финансова амнистия от кабинета, за която призова на няколко пъти и Омбудсманът, но такава не бе направена.
Корекция на винетки и напомняне за изтичане
Когато е допусната грешка при деклариране на не повече от три символа или липсва символ от регистрационния номер на пътното превозно средство (вкл. държавата, в която е регистрирано или неговата категория), корекцията ще се извършва след подаване на заявление от собственика. Ще е нужно и представянето на доказателство за заплатена винетка. Промяната в данните ще има действие от момента на издаването на винетката и ще има срок на валидност до изтичането на срока на валидността на първоначално издадената.
Всички, които имат закупена годишна винетка, ще бъда уведомявани два пъти за края на валидността ѝ – веднъж в 14-дневен срок и още веднъж 2 дни преди изтичането ѝ. Това ще става със СМС или електронна поща. Тези с тримесечна винетка ще получават еднократно напомняне – 2 дни преди изтичането на документа.
Тази промяна влиза в сила от юни месец.
Уведомления
При установено движение без винетка и при липса на закупена маршрутна карта или действащ договор с доставчик на услуга по електронно събиране на такси, водачите ще бъдат уведомявани за нарушението до 3 работни дни след извършването му. Така ще могат да заплатят компенсаторна такса и ще бъдат освободени от административно наказателна отговорност.
Промените влизат в сила от август 2023 г.
И още – отпадна член от Закона, който обвързваше липсата на винетка с минаването през периодичен технически преглед. Освен това единствено международните шофьори ще бъдат задържани на границите докато не изплатят задълженията си. Припомняме, че превозвачите се оплакваха масово, че са спирани при напускане на страната, тъй като имат неплатени тол задължения.