Пазарите очакват митата на Тръмп да ударят американската икономика

© ECONOMIC.BG / Depositphotos
Несигурността по отношение на търговската политика на администрацията на Доналд Тръмп е един от основните фактори, движещи финансовите пазари през последните седмици. Налагането на мита върху вноса от основни търговски партньори на САЩ засилиха страховете сред инвеститорите от потенциално забавяне на икономиката, както и завръщане на инфлацията. А това се отрази върху представянето на водещите щатски индекси.
На този фон анализаторите на Morgan Stanley понижиха прогнозата си за икономическия растеж в САЩ. В същото време повишиха оценките си за инфлацията, позовавайки се на по-голямата от очакваното интензивност в развитието на търговската политика.
Според прогнозата на инвестиционната банка, американският брутен вътрешен продукт (БВП) ще нарасне с 1.5% през 2025 г. и с 1.2% през 2026 г. Това е понижение спрямо предишните очаквания за съответно 1.9 и 1.3% растеж.
В същото време очакванията за инфлацията в страната са, че към края на декември тази година тя ще достигне 2.5%. Основният CPI индекс, изключващ волатилните цени на енергията и храните, вероятно ще достигне 2.7%.
Прогнозите идват, след като в края на миналата седмица Тръмп отложи влизането в сила на митата върху вноса от Канада и Мексико до 2 април, след като първоначално трябваше да влязат от началото на март.
Подходът на Тръмп към двете страни, които са и най-големите търговски партньори на Щатите, се колебае от встъпването му в длъжност. А тази несигурност помрачава настроението на пазарите, като в резултат на това индексите записват сериозни понижения през последните дни.
Тръмп обаче наложи 20% мито върху целия внос от Китай. Според него наркотикът фентанил, както и производните му достигат САЩ чрез внос от Канада и Мексико. Сигналите от Китай са, че страната ще отвърне реципрочно на наложените тарифи.
Макар да изглежда, че митническите тарифи върху вноса от Мексико и Канада ще бъдат краткосрочни, реципрочните тарифи вече са част от нашата базова линия“, коментираха анализаторите на Morgan Stanley.
Те също така са на мнение, че множеството неотдавнашни съкращения в публичния сектор, обявени от ръководения от Илон Мъск Департамент за правителствена ефективност (DOGE), също помрачават бъдещите икономически перспективи.
Нашите прогнози търпят корекция. Ако в началото на годината очаквахме по-бавен растеж и устойчива инфлация, то сега явно вървим именно към такъв сценарии. И това е резултат от рестриктивните търговски и имиграционни политики“, коментираха от Morgan Stanley.