Печалбата на българските банки и тази година мина 3 млрд. лв.
Увеличават се разходите за обезценка в банковата система, което е свързано с лошите кредити
Печалбата на банките в България за периода януари – октомври 2024 г. достигна 3 млрд. лв., показват данните на Българската народна банка (БНБ). Това ще е втората година в историята на родната финансова система, в която ще бъде прехвърлен този психологически праг. Миналата година българските банки отчетоха рекордна печалба от 3.4 млрд. лв.
Впечатляващите финансови резултати на системата привлякоха вниманието на политиците, които заговориха за свръхпечалба в сектора, която може да се обложи допълнително и да се позапуши разрастващата се бюджетна "дупка".
Информацията от централната банка обаче показва, че печалбата на банките се забавя. Към октомври годишното нарастване е само с 0.6%, което в номинална стойност е 17 млн. лв.
Ефект върху големите печалби на банките в последните 2 – 3 години oказаха бурното кредитиране, особено в жилищния сектор, както и ножицата между покачващите се лихви по заемите и нулевите ставки при депозитите.
Допълнително облагане
За допълнителното облагане на банките се заговори като част от предполагаемите мерки на служебния финансов министър за овладяване на заформящият се внушителен бюджетен дефицит догодина. Банките очаквано се обявиха против с аргумент, че „ограничава възможностите им за кредитиране и влошава достъпността и условията по кредитите“ и че създава „рискове пред икономическия растеж“.
От началото на годината банките, които са част от големи международни групи, понасят по-висока данъчна тежест поради новия минимален глобален данък от 15%. По данни на Асоциацията на банките в България за деветмесечието разходите за данъци са в размер на 412.3 млн. лв. и се отчита ръст от 50.4%.
От БНБ също са против, а на форум миналата седмица подуправителят Петър Чобанов описа подобна мярка като „кризисна“.
Разходи за лоши заеми
Впечатление от отчета на БНБ правят високите разходи за обезценка, които на практика са провизии за евентуални лоши заеми. Към края на октомври те достигат 515 млн. лв., или със 70% над отчетените за същия период на миналата година.
По-детайлните данни на БНБ от септември показваха, че най-големи обезценки правят Първа инвестиционна банка и tbi bank, съответно 141 млн. лв. и 101 млн. лв. за деветмесечието. От tbi bank обясниха това за Economic.bg със съществения си ръст на кредитния портфейл, но при запазване на същото качество на портфолиото. ПИБ не отговориха на запитването.