„Не виждам проблем“: Петкова защити идеята си да финансира държавни фирми с дълг
По-рано през деня бившият финансов министър обвини настоящия, че залага 7 млрд. лв. скрити разходи в Бюджет 2025
© ECONOMIC.BG / БТА
Финансовият министър Теменужка Петкова защити идеята си държавата да капитализира чрез заеми дружества с нейно участие. Тази идея беше разкритикувана от опозицията, според която това е прикрит дефицит, а освен това – възможност за още корупция.
В рамките на лимита (бел. ред. – за дълга) правителството може, забележете „може“, да увеличи капитала на търговски дружества с държавно участие с тези средства. Дотук не виждам никакъв проблем“, каза Петкова по време на брифинг в Министерския съвет в четвъртък.
Тя уточни, че става въпрос за фирми, изпълняващи „специфични програми в областта на публичния сектор – в сферата на отбраната, енергетиката, здравеопазването, икономическото развитие, земеделието, спорта, образованието и науката“.
Конкретно финансист №1 цитира чл. 70, ал. 8 от проектобюджета, която гласи:
В рамките на ограничението по ал. 1 Министерският съвет може да поема държавен дълг за специфични програми за капитализация на търговски дружества с държавно участие в капитала в сферите на здравеопазването, науката и образованието, отбраната, енергетиката, земеделието, спорта и икономическото развитие“.
Иначе заложеният лимит на дълга за 2025 г. е 18.9 млрд. лв.
Коментарът на Петкова е предшестван от критики от бившия финансов министър Асен Василев, отправени по-рано през деня в четвъртък. Според Василев държавата поема със 7 млрд. лв. повече дълг, отколкото е необходимо.
В Бюджет 2025 е заложено разходите да нараснат с 18 млрд. лв. на година. Ако включим и 7 млрд. лв., които се дават на държавните предприятия, ГЕРБ имат намерение да похарчат 25 млрд. лв. повече, отколкото са похарчени миналата година", заяви Василев по време на пресконференция.
„Очевидно г-н Асен Василев вижда някакъв проблем в този лимит на дълга, но мога да кажа, че след неговата намеса в публичните финанси за последните 4 години, нямаме друг избор освен да търсим възможност да запълваме „дупките“, които той остави след себе си“, добави Петкова.
Тя защити и разходната част на Бюджет 2025, също обект на критики.
Разходите са в резултат на политиките, които през последните 4 години бяха водени. Не сме заложили нито един лев повече от предвиденото в действащото законодателство“, уточни Петкова.
По думите ѝ сегашният проектобюджет е с 2.2 млрд. лв. по-малко разходи спрямо този на служебното правителство на премиера Димитър Главчев.