Петролът навакса част от загубите в началото на деня
Изненадващ спад на запасите в САЩ определи настроенията в ранната търговия
Петролът компенсира част от загубите през последните дни в началото на днешната търговия, потвърждавайки, че пазарът е силно волатилен и устойчиво дъно все още не установено.
Европейският сорт Брент с доставка през януари поскъпна с 0,8% и отново се настани над 70 долара за барел - 71,1 долара. Тексаският лек суров петрол навакса малко над 1% към 7ч. българско време до 67,6 долара за барел. Час по-късно покачването се ограничи до съответно 0,45 и 0,8%. Вчера двата сорта загубиха по над 2 долара от стойността си за барел.
След като ОПЕК обяви през изминалата седмица, че не възнамерява да съкрати добивите си, нефтът редуваше резки ръстове и спадове. От юни досега суровината е загубила над 30% от стойността си, а в понеделник достигна и свое петгодишно дъно.
Основна новина, която води пазарните нагласи днес е обявената информация от Американския институт по петрола, че спадът в щатските запаси е по-голям от предварително очаквания. Понижението в рамките на предишната седмица е с 6,5 млн. барела до 373 млн. барела, при прогнозиран минимален ръст от 1,3 млн. барела. Все пак тенденцията през следващите седмици вероятно ще е за ръст, продиктуван от сезонния характер в потреблението на суровината.
„Пазарната нестабилност е резултат от опитите търговците да „предскажат“ какво ще се случи е бъдеще“, коментира пред агенция Reuters Джонатан Барат, главен инвестиционен анализатор на Ayers Alliance Securities. „Котировките би трябвало да намерят временно дъно близо до настоящите нива, тъй като Русия може да предприеме стъпки за стабилизиране на цената, за да овладее спада в приходите си.
Проучване на британската агенция посочва, че през ноември добивите в ОПЕК са намалели с 340 000 барела дневно, въпреки заявките на по-големите играчи, че няма да предприемат активни действия. Спада се дължи предимно на проблеми с възстановяването на добивите в Либия.
Технически анализатори посочват, че най-ниските стойности все още не са достигнати и до края на месеца, ако подкрепата за настоящите нива не издържи, то „черното злато“ може да поевтинее до 50 долара за барел.