„План Б“ за най-големия румънски ПАВЕЦ
Японската Itochu от Япония и френската EdF искат да правят предпроектно проучване за своя сметка
Компаниите Itochu от Япония и EdF от Франция се интересуват от проекта за помпено-акумулираща водноелектрическа централа Tarnita-Lapustesti в окръг Клуж и са готови да извършат предпроектното проучване за своя сметка, след което да извършат проектирането и изпълнението на централата докрай. Това стана ясно от думите на министъра на енергетиката Себастиан Бурдужа.
Прилагаме план Б, защото винаги имаме резервен план. Тези дни продължихме дискусиите със стратегически партньори от Япония и Франция, консорциума, сформиран от Itochu-EDF, два световни енергийни гиганта“, казва той.
Министърът посочи EDF като най-важната ютилити компания в Европа, която произвежда над 16% от електроенергията в Европейския съюз. EDF е най-големият оператор на ядрени активи в света с приблизително 180 000 служители. Японският гигант Itochu има общи приходи от почти 90 млрд. долара, което е 28% от БВП на Румъния.
Двете големи компании се интересуват от проекта (Tarnita-Lapustesti) и искат да реализират предпроектното проучване със собствени средства, а след това да завършат проектирането и изпълнението на централата.
Един мащабен проект има нужда от сериозни, стабилни, надеждни партньори, които са доказали, че знаят и могат да реализират големи проекти. Тъй като Tarniţa-Lăpuşteşti е за нашата страна“, написа министърът във вторник вечерта на страницата си във Facebook.
Той отново потвърди, че Tarniţa-Lăpustești е най-важният проект за румънската енергийна система, на 50 години, пренебрегван и предаван от една година на друга, въпреки че допринася значително за сигурността на енергийната система, на справедливи цени и не най-малко на свой ред, за производство на чиста енергия и широкомащабно съхранение.
Бурдуджа уточни в контекста, че в началото на мандата си е извадил проекта от чекмеджето и е възложил на ръководството на SAPE да започне търга за предпроектното проучване. Енергийният министър обаче подчерта, че след година няма напредък.
„SAPE е румънската държавна компания, която администрира участията в енергетиката и на която дадох цялото си доверие и подкрепа за завършването на първия етап от проекта, а именно възлагането на предпроектно проучване. След една година виждам, че не е постигнат напредък и че сме на същото място, SAPE не успява да затвори търга за възлагането му.
Не се отказвам дори когато си счупя главата. Този проект ще види бял свят. С мен или без мен министър. Защото Румъния и енергетиката на Румъния нямат време да чакат, а министерските мандати не са за един или друг човек, а за бъдещето на тази страна и бъдещите поколения“, каза Себастиан Бурдуя в социалните мрежи.
През лятото на тази година SAPE обяви, че две компании са подали оферти в тръжната процедура за реализацията на „Проучване за осъществимост и технико-икономическа документация, свързана с инвестиционната цел за ПАВЕЦ-а, пише Economica.net.
Според SAPE изграждането и експлоатацията на помпено-акумулиращата водноелектрическа централа Tarniţa - Lăpustești има много предимства: подобрява режима на работа на атомната електроцентрала „Черна вода“, особено в перспективата за изграждане на блокове 3 и 4. Централата може да прехвърля и електрическа енергия от празен ход към пиково натоварване, както и да участва в честотно-мощното регулиране. ПАВЕЦ-ът осигурява и бърз третичен резерв, краткосрочен авариен резерв и оптимални условия за работа на ВЕИ и др.
Проектът за най-големия ПАВЕЦ в Румъния се намира на 30 километра от Клуж-Напока. Първоначално е замислен през 1979 г. и включва водноелектрическа централа с мощност 1000 MW с помпи. Изграждането му сега се оценява на 1 милиард евро.