Безработните се увеличават с бързи темпове
Още 3000 човека са останали без работа за седмица, а освободените заради правителствените мерки срещу разпространението на коронавируса са вече 168 хиляди

© ECONOMIC.BG / Красимир Свраков
Безработицата в България продължава да расте с тревожни темпове. За първата седмица на февруари новорегистрираните безработни са 8133, а работа са си намерили 5228 души, сочат данните от Националния статистически институт (НСИ). Така нетно броят на хората, останали извън пазар на труда през миналата седмица, расте с повече от 2900. И добавяйки се към всички други, останали без препитание заради правителствените мерки срещу разпространението на COVID-19 в последните близо 12 месеца, общият брой достига 168 хил. души, които коронакризата е оставила без работа.
Нетното покачване на безработицата е значително над нивото от предходната седмица, когато бяха отчетени 1800 човека, изхвърлени от пазара на труда. Но ситуацията е зле от началото на годината, особено в седмицата след новогодишните празници. Тогава в бюрата по труда се регистрираха близо 16 хил. души.
По данните на института за месец януари извън пазара на труда са останали общо около 21 хил. души, което е леко покачване спрямо декември.
Най-много безработни през миналата седмица са регистрирани в София (740), Пловдив (718), Бургас (485) и Благоевград – 475 души.
Както и се очакваше, безработицата продължава да расте, след като правителството държи затворени ресторантите и заведенията извън хотелите, чийто служители допринасят най-сериозно за високите стойности в доклада на НСИ. Здравните власти все още са категорични, че няма да ги отворят. Те твърдят, че държавата е осигурила достатъчно мерки и помощи, от които може да се възползват заведенията, за да се справят с финансовата криза, която COVID мерките предизвикаха.
От Националния осигурителен институт (НОИ) пък докладваха вчера, че схемата за подкрепа на заетостта, позната като „60/40“, е помогнала на 11 925 paбoтoдaтeли и чрез нея ca cъxpaнeни paбoтнитe мecтa нa 265 137 души. По мярката са изплатени общо 807 млн. лева от началото на пандемията до февруари.
Икономическият министър Лъчезар Борисов заяви в ефира на БТВ, че „данните на НОИ са такива сега, но предстои да наблюдаваме покачване в изплатената сума, защото мярката работи“. Той посочи, че кандидатстването както по „60/40“, така и по „80/20“ не е невъзможно.
Той коментира оплакванията на много собственици, които твърдят, че не са получили средства от държавата или че кандидатстването по тях е трудно.
Социалният министър Деница Сачева пък категорично заяви миналата седмица, че всички обещани пари са изплатени или в момента се извършват трансфери. Тя добави, че фирмите, които не са получили помощи, „са изпратили грешен или непълен набор от документи и престои тяхното преразглеждане, което ще отнеме време, но това не е грешка в системата“.
Сачева добави, че в този сектор има много служители, които не са регистрирани и са в сивата икономика, заради което няма как да получат помощи. „Няма да бъде честно спрямо съвестните данъкоплатци, ако разрешим на тези, които се крият от държавата, да получат пари от нея", каза още Сачева.
В социалната мрежа Facebook тя обяви, че от април мярката „80/20“ ще бъде разширена. Обхватът на правителствената схемата, която е насочена към засегнатите бизнеси от COVID ограниченията, сега е насочена към хотели, ресторанти, както и компании от транспортния и туристическия сектор. След април обаче този списък ще се разшири, след като множество фирми апелираха към това.
В ĸpaя нa 2020 г. Caчeвa нaпpaви гoдишeн oтчeт нa мяpĸaтa, пocoчвaйĸи, чe дo дeĸeмвpи пo нeя ca изплaтeни 23 млн. лeвa и ca зaпaзeни oбщo 24 858 paбoтни мecтa.