Подкаст | Европейските средства бяха ключови за газовата връзка с Гърция
Как IGB промени енергийната ни история, колко важен за България е Вертикалният газов коридор и защо
Теодора Георгиева, изпълнителен директор от българска страна на ICGB:

© ECONOMIC.BG / ICGB
Европейските средства бяха от ключова важност за реализацията на интерконектора между Гърция и България (IGB) и без това финансиране нямаше как да го реализираме. Това заяви Теодора Георгиева, изпълнителен директор от българска страна на компанията ICGB и член на Борда на директорите, в подкаста на Economic.bg "Преход на възможностите". ICGB отговаря за цялостното управление и развитие на газопровода между Гърция и България.
Изграждането на междусистемната газова връзка между България и Гърция е на обща стойност 253 милиона евро: 45 милиона евро са предоставени по Европейската енергийна програма за възстановяване (ЕЕПВ), 39 милиона евро са отпуснати по Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“ (ОПИК 2014-2020), 109.9 милиона евро са предоставени под формата на заем от Европейската инвестиционна банка (ЕИБ), а останалите средства се осигуряват от акционерите в проекта – БЕХ и IGI Poseidon.
Главната цел на проекта беше енергийна сигурност и деверсификация на източника", посочи тя.
IGB се свързва с Южния газов коридор, като през него минава азербайджанският газ. През зимата неговият дял в общото потребление на България достига 50%.
Проектът е изключително важен за България, тъй като с него започна реалната диверсификация на източниците на газ.
Значимостта се показа при инвазията, която Русия направи в Украйна. Тогава важността на този проект стана още по-голяма“, обясни Георгиева.
По думите ѝ още в първите месеци на експлоатация цялата инфраструктура е била пълна с газ за Украйна и Молдова.
За първи път заработи в обратен поток Трансбалканският газопровод и стигна до Молдова и Украйна.
Другото, което веднага усетиха българските потребители и индустрия, е газ на изключително конкуренти цени, който влезе в нашия енергиен микс."
Скоро с влизането в експлоатация на LNG терминала в Александруполис, през интерконектора може да потече още газ, който е различен от руския, и пак допринася за сериозната енергийна сигурност.
Окол 2.5 млрд. куб. метра газ вече са преминали през IGB от началото на експлоатацията му.
IGB, като близка инфраструктура до Маришкия басейн, също може да се окаже ключов за бъдещето на централите там, тъй като неведнъж се е споменавал планът те да преминат на гориво газ.
Ако решат да вземат окончателно инвестиционно решение да направят инфраструктурата си от въглищна към газова централа, IGB е близък ресурс и с не толкова сериозни инвестиции могат да достъпят до различен ресурс и потенциал“, обясни Георгиева.
В поредния епизод от подкаста "Преход на възможностите" може да чуете как IGB промени енергийната ни история, колко важен за България, и не само е Вертикалният газов коридор и защо, както и готова ли е инфраструктурата за горивото на бъдещето – водорода.
Съфинансирано от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения обаче принадлежат изцяло на техния(ите) автор(и) и не отразяват непременно възгледите и мненията на Европейския съюз или на Европейската комисия. За тях не носи отговорност нито Европейският съюз, нито Европейската комисия.