Португалия инвестира в технологии, за да ускори зеления преход
Цените на електроенергията в страната ще бъдат по-ниски догодина, тъй като държавата е много по-малко зависима от разходите за суровини като петрол и газ

© ECONOMIC.BG / Pedro Siza Vieira/Twitter
Тъй като през последните пет години Португалия беше дом на глобалното технологично събитие Web Summit, изглежда съвсем естествено страната да попада и в авангарда на цифровата трансформация на Европа, пише Euronews.
Но във време, когато климатичната криза е най-належащият проблем на деня, справянето с екологичните проблеми се превърна в ключ към начина, по който страната използва технологиите, за да отговори на тези дигитални амбиции.
Начинът за ускоряване на зеления преход, разбира се, е чрез инвестиране в цифрови технологии“, категоричен беше португалският министър на икономиката и цифровия преход Педро Сиза Виейра на срещата на върха в Лисабон.
„Дигиталните технологии ви помагат да управлявате по-добре ресурсите, да използвате по-добре водата и да управлявате сложни енергийни мрежи“, каза още той.
По думите на министъра, за да има цифрова икономика, трябва да има и хора, които могат да използват тези технологии.
„Проникването на възобновяемите енергийни източници, децентрализираното собствено потребление в домовете и фабриките, предполагат използването на цифрови технологии“, допълни Педро Виейра.
От 2015 г. Португалия инвестира сериозно във възобновяема енергия с нови слънчеви и плаващи вятърни централи. В момента около 65% от цялата консумирана електроенергия в страната идва от възобновяеми източници.
„Мисля, че електроенергията от възобновяеми източници навлиза много бързо, което е от съществено значение не само да гарантираме, че постигаме целите си по отношение на емисиите, но и че намаляваме волатилността (диапазонът и движението) на цените на електроенергията“, каза Виейра.
Портогалският икономически министърът добави, че цените на електроенергията в Португалия всъщност ще бъдат по-ниски през следващата година, тъй като страната е много по-малко зависима от разходите за суровини като петрол и газ.
„Новата нация“ в Европа
Новите технологии не само помагат в борбата срещу изменението на климата, но и подобряват работата на португалското правителство.
„Мисля, че правителството има много ползи от използването на цифрови технологии, за да стане по-прозрачно и ефективно“, каза Сиза Виейра и добави, че има още много работа за вършене в тази насока.
Осъзнахме, че трябва да работим по редица теми, като инфраструктурата и 5G технологията, за да сме сигурни, че разполагаме с изкуствен интелект, наука за данни, суперкомпютърни възможности, разработени в страната, защото това ще катализира трансформацията“, категоричен е министърът.
Той подчерта, че правителството въвежда тази технология и че фондът от следващо поколение на Европейския съюз е ускорил напредъка на страната.
Правителството също така работи за разработването на т.нар. „Европейски стандарт за стартираща нация“ за португалското председателство на Европейския съвет.
„Ние поехме ангажимента да приведем в съответствие стандартите, основната рамка, от правна гледна точка, от гледна точка на визи, данъци, които признават страните, които имат "жива" стартова сцена. Създаваме този европейски стандарт за стартираща нация и Европейския стартъп алианс, който е базиран в Лисабон, като ще се опитаме да използваме това, за да станем най-добрите на целия континент“, каза Сиза Виейра.
По думите му Португалия е една от най-успешните държави на дигиталния фронт, благодарение на своя предприемачески дух.
В момента имаме пет стартъп еднорози и мисля, че ще получим по-голям брой през следващите няколко седмици, което е много над тежестта на Португалия в европейската икономика, ако я сравните с около 300 еднорози в цяла Европа“, добави Сиза Виерия.
Друга причина, поради която той казва, че страната е процъфтяла, е, че е успяла да привлече инвестиции от компании, които искат да се възползват от уменията на хората в Португалия. Министърът обясни, че младите хора в страната са изключително добре образование, владеят свободно различни езици и им е много удобно да работят в международна среда.
Как Португалия ръководи цифровия преход?
Португалската икономика е фокусирана също върху по-старото поколение и тези, които не разбират толкова от технологии.
Правителството публикува своя план за действие за цифровия преход през април 2020 г., точно преди последиците от пандемията да ударят напълно Европа. Планът се съсредоточава върху цифровото овластяване на хората, дигиталната трансформация на компаниите и дигитализацията на държавата.
Бих казал, че най-критичната тема за нас е за уменията на хората, защото все още имаме липса на качествено обучение, особено за по-старите поколения, в сравнение с останалата част от Европа“, каза Сиза Виейра.
Един от начините, по които правителството се стреми да гарантира, че всички граждани могат да се възползват от ползите от технологиите, е чрез обучение. Правителството се стреми да култивира основни дигитални умения, като например, плащане на сметки онлайн.
Амбициите на Португалия са да достигне до 1 млн. души, приблизително 10% от населението на Португалия, които са дигитално грамотни. По думите на икономическия министър, никоя социална прослойка от португалското население не трябва да е изоставена от цифровата трансформация.