Португалия намери решение на жилищната криза – строги регулации за туризма
Според новоприет закон откриването на нови места за настаняване ще бъдат блокирани до 2030 г., а след това оперативните лицензи ще трябва да се подновяват на всеки пет години
Европейският съюз все още не променя политиката си спрямо непрекъснато нарастващия туризъм, въпреки че местните жители изпитват все по-голяма трудност в намирането на достъпни имоти заради краткосрочно отдаваните под наем жилища. Но една европейска държава – Португалия – е решила самостоятелно да наложи строги жилищни ограничения на своя пазар и да подкрепи местните жители.
Португалският закон Mais Habitação (бел. ред. – повече жилища), който беше одобрен от парламента на 19 юли, има за цел да направи жилищния пазар по-достъпен за местните. Но крие огромни рискове за бъдещето на хостелите, къщите за гости и ваканционните наеми, алармират от бранша.
Законът
Текстовете на закона гласят, че имотите, квалифицирани като lojamento local (бел. ред. – местно настаняване), което включва къщи за гости с под 10 стаи, както и хостели и имоти, отдавани под наем през платформи като Airbnb, сега ще бъдат обект на нови, по-строги правила.
Откриването на нови такива места за настаняване на практика ще бъдат блокирани до 2030 г., а след това оперативните лицензи ще трябва да се подновяват на всеки пет години. Те също така ще бъдат подложени на солидни нови данъци, които според някои ще доведат до фалит на много семейни фирми, трансформирайки разрастващата се туристическа индустрия в страната.
Законът има за цел да се справи с жилищната криза в Португалия.
„Португалското правителство определи жилищата като един от своите основни приоритети през 2016 г.“, коментира говорител на жилищното министерство на страната пред CNN.
Той добави, че правителството има за цел да увеличи обществения жилищен фонд от сегашните 2%. „Необходимо е да се намерят отговори, които могат да се адаптират към нуждите, изпитвани във всеки един момент от населението, с крайната цел да се гарантира, че всеки има достъп до достойни жилища“, каза още говорителят.
Той изтъква още, че хостелите и къщите за гости няма да бъдат засегнати от закона, който изглежда е изцяло насочен към краткосрочните наеми. И все пак никъде в законопроекта не е изрично упоменато, че хостелите и къщите за гости не попадат в обхвата му.
Резолюциите на новия закон биха могли потенциално да имат широкообхватни ефекти върху тези, които управляват имотите на alojamento local (AL), включително световноизвестните хостели в Португалия.
Новият законопроект налага мораториум върху издаването на нови лицензи за AL до 2030 г., различни от общините и енориите с „ниска плътност“, и с изключение на самостоятелни градски къщи и вили. Общините също така ще могат да спират издаването на лицензи, ако обявят недостиг на жилища.
След 2030 г. лицензите ще се подновяват на всеки пет години по преценка на местните власти. Етажните собствености също ще могат да отнемат лицензите на AL за имоти в тях с мнозинство.
Имотите в AL извън районите с ниска гъстота на населението също ще получат увеличение на настоящите данъци върху имотите и ще бъдат обект на нов данък, започващ от 15%, известен като CEAL.
И всеки нов краткосрочен наем ще се нуждае от единодушно одобрение от съседите, за да получи лиценз. „Единственият тип настаняване, който избягва новите праила са хотелите“, казва Едуардо Миранда, президент на ALEP, асоциация на собственици на имоти в AL.
В момента всичко зависи от президента на страната, който се очаква да го одобри, отхвърли или да му наложи вето и да го препрати към Конституционния съд на Португалия за преразглеждане.
Жилищна криза
Жилищната криза в Португалия накара жителите да излязат на протести по улиците тази година, като активисти я нарекоха „социална извънредна ситуация“. Страната е една от най-бедните в Западна Европа с минимална заплата от 760 евро на месец и повече от половината работници печелят по-малко от 1000 евро месечно, според Reuters. Междувременно наемите само в Лисабон са се увеличили с 65% от 2015 г. насам, включително увеличение от 37% само през 2022 г.
Говорителят на правителството казва, че докато туризмът е помогнал за икономическото възстановяване на Португалия през последните години, той е довел до покачване на цените на жилищата и наемите както в популярни дестинации, така и в други райони, принуждавайки семействата да се местят или да се изправят пред нарастващ финансов натиск.
Заплахи за туризма
Доклад, изготвен от AHdP, предупреждава, че законодателството има „потенциал да опустоши целия сектор (бел. ред. – туристическия сектор)“. Понастоящем в Португалия има 826 хостела, регистрирани като настаняване в AL, от които почти 80% са индивидуална собственост. Данните на AHdP също предполагат, че приблизително половината от португалските хотели са прекратили дейност след пандемията.
AhdP предупреди в изявление, че това може да причини „унищожаване на бизнес структурата, хиляди работни места и затваряне на предприятия с надеждата, че ще бъде създадено предлагане на жилища – което няма да се случи“.
Португалия, и по-специално Лисабон, разполага с хостели от световна класа, според Каш Бхатачаря, собственик на Budget Traveler и автор на „The Grand Hostels“.
„През 2009 г. бях на 30 години и мислех, че съм приключил с хостелите, но един приятел каза, че трябва да отида в Лисабон“, казва той.
„Там всички тези изоставени складове се ремонтираха. Художниците поеха и започнаха революцията в хостелите. Възприятията на хората за хостела се промениха в Лисабон, с тяхното организиране, дизайн и съоръжения – те се превърнаха в дестинации. Всеки път, когато погледнете списъци с най-добрите хостели в света, осем или девет винаги ще бъдат в Португалия.
Възходът на Airbnb, разбира се, е сред основните заподозрени за жилищната криза. Въпреки че Португалия беше пионер в регулирането на краткосрочните наеми. Закон от 2008 г., актуализиран десетилетие по-късно, създаде първата в Европа система за онлайн регистрация на апартаменти за краткосрочно отдаване под наем. Системата може да анулира лицензи при доказателства за системно нарушение на местните правила. За момента само три града на територията на Португалия са въвели ограничения за краткосрочните наеми – Лисабон, Порто и Ерисейра.
С новия закон възможността за саморегулиране на местно ниво се губи, а правилата ще бъдат еднакви за всички.