Посоки на световната икономика
Експертите на Allianz Trade очертават пет възможни развития, за които компаниите да са подготвени

© ECONOMIC.BG / Pixabay
2025 г. идва за бизнеса с уникална комбинация от възможности и предизвикателства. Въпреки че се очаква глобалният растеж да поддържа стабилен темп – около 2,8% годишно до 2026 г. – все още има важни регионални и икономически нюанси, които компаниите ще трябва да вземат предвид в стратегическите си планове.
Анализаторите на Allianz Trade очертават пет ключови икономически тенденции, които ще влияят най-значително на бизнесите през новата година.
Инфлацията отслабва
След години на висока инфлация има някои добри новини по темата: темповете й се очаква да се установят на 2% до средата на 2025 г. Тази промяна трябва да позволи на централните банки постепенно да намалят лихвените проценти, облекчавайки бизнес разходите и отваряйки нови врати за инвестиции. Подобна стабилизация ще донесе глътка свеж въздух за бизнесите, които се борят с отеснели бюджети и намалени печалби поради ръста на цените. Новините са особено добре дошли за сектори като производство и транспорт, чувствителни към разходите за енергия. Предвижда се цените на петрола да останат под 80 щ. долара за барел до 2026 г. Тази стабилност може да улесни бюджетирането и да помогне при финансовото планиране.
Развиващите се пазари също могат да се възползват. С по-ниски инфлация и лихвени проценти тези икономики биха могли да привлекат повече инвестиции, предлагайки нови пътища за растеж. Като цяло облекчаването на инфлацията ще създаде по-благоприятна бизнес среда.
Регионалните различия изискват индивидуални стратегии
Глобалният растеж може да е стабилен, но не е равномерен. САЩ продължават да бъдат ключов двигател на световната икономика. Връщането на Доналд Тръмп не е повлияло значително на прогнозите за растеж на страната - очаква се икономиката да нарасне с 1,9% през 2025 г. и 2,3% през 2026 г. Силните спестявания на домакинствата и солидните корпоративни финанси помагат на САЩ да се стремят към " меко кацане", избягвайки тежка рецесия. По-бавният ръст на заплатите обаче може да доведе до намаляване на потребителските разходи. Така за бинесите, които оперират в ориентирани към потребителите сектори като търговията на дребно, може да се наложи коригиране на стратегиите, за да останат конкурентоспособни.
В Европа перспективите са смесени. Растежът постепенно се подобрява, като се очаква увеличение от 1,34% за 2025-26 г., но рецесията в Германия няма да приключи и ще продължи да засяга региона. Прекъсванията във веригите на доставки и намаленото търсене от Германия може да имат вълнообразни ефекти в цяла Европа.
Китай е изправен пред предизвикателства поради кризата с недвижимите имоти, която правителството се опитва да овладее. Въпреки че се очаква растежът да е около 5% за изминалата 2024 г. и съответно 4,6% и 4,2% през 2025 г. и 2026 г., ситуацията изисква предпазлив оптимизъм. Бизнесите, които обмислят разширяване или дейност в Китай, може би е разумно да се съсредоточат върху конкретни сектори, по-малко засегнати от тези проблеми.
Една универсална стратегия няма да работи. Успехът през 2025 г. вероятно ще изисква адаптиране на стратегии, които да отговарят на уникалните условия на всеки регион.
Затягане на фиска и повишаване на данъци
Държавните бюджети са обтегнати и в отговор на това се задават строги икономии и по-строги фискални политики, особено в САЩ и Европа. Вероятни са увеличения на данъците, както и по-високи разходи за финансиране, тъй като централните банки продължават да затягат политиките си. Тези промени могат да повлияят на корпоративните разходи и бизнесът е добре да обмисли насочване към сектори или региони с по-благоприятни фискални политики.
Затягането на количествените мерки от Европейската централна банка може да доведе до по-високи разходи за заеми за бизнеса. В САЩ подобно фискално затягане може да доведе до увеличаване на данъците и намаляване на държавните разходи. Тази среда ще засегне всеки бизнес, като повиши оперативните разходи и повлияе на потребителските навици за харчене.
Ангажирането на бизнеса с проактивно данъчно планиране и финансово управление може да помогне за смекчаване на ефектите от тези мерки.
Неплатежоспособността расте
Неплатежоспособността в корпоративния сектор в глобален план расте с очаквано увеличение от 11% през 2024 г. и ще продължи в този дух с допълнителни 2% през 2025 г. Отрасли като търговията на дребно и енергетиката са особено засегнати поради високите разходи и променящото се поведение на потребителите.
В САЩ ръстът се ускорява с 28% годишно увеличение на неплатежоспособността, регистрирано за първите три тримесечия на 2024 г., и продължаваща възходяща траектория, прогнозирана за Q4. Западна Европа също преживява подобни тенденции, особено в страни като Холандия, Швеция, Австрия, Ирландия и Германия. Докато нововъзникващите пазари като Унгария, Южна Африка и Индия остават относително стабилни, нивата на неплатежоспособност в Европа и Северна Америка надхвърлят тези отпреди пандемията.
За да остане един бизнес устойчив, той е необходимо да се фокусира върху управлението на паричните потоци и да направи задълбочени оценки на риска, особено когато си партнира с фирми във високорискови отрасли.
Геополитическите рискове
Геополитическата несигурност остава основна грижа за бизнеса с глобален отпечатък. Конфликтите в Украйна и Близкия изток, както и потенциален протекционизъм в САЩ могат да повлияят на веригите за доставки и да повишат разходите. Предвижда се ефектът от тази несигурност да намали глобалния растеж с до 1,5 процентни пункта и да добави 1 процентен пункт към инфлацията.
Завръщането на Доналд Тръмп като президент на САЩ може да възобнови търговските войни, като Китай и Европа са най-заплашени. Експертите на Allianz Trade изчисляват, че износ на стойност 67 милиарда щ. долара може да бъде изложен на риск през 2025-26 г. Подновена, но ограничена търговска война при новото управление на Тръмп може да доведе до забавяне на растежа на световната търговия с 0,6 процентни пункта, докато всеобхватна търговска война, включваща 60% мита за Китай и 10% за останалия свят, може да намали растежа на търговията с цели 2,4 процентни пункта.
Да бъде адаптивен и да подготви планове за извънредни ситуации - това са вариантите пред бизнеса да реагира ефективно на променящите се обстоятелства, да изгради устойчивост и да се подготви за растеж през 2025 г. и след това.