Правителството е готово с „адекватни“ мерки при спиране на руския газ
Българският енергиен министър настоява за допълнително европейско финансиране за националните бюджети във връзка с енергийната криза

© ECONOMIC.BG / БТА
Към момента българската енергийна система функционира нормално. Но правителството е в готовност незабавно да активира и приложи адекватни мерки при нарушаване или пълно прекъсване на доставките на газ. Това каза министърът на енергетиката Александър Николов, който участва в извънредното заседание на Съвет „Транспорт, телекомуникации и енергетика“ на ЕС във формат „Енергетика“.
Не се посочва обаче какви могат да са тези мерки. Към момента България е почти на 100% зависима от физическите доставки на газ, които идват по тръбопровода през Украйна. Интерконекторът с Гърция не е готов. Неговият първоначален проектен капацитет е 3 млрд. куб. м, а максималният – до 5.5 млрд. куб. м газ годишно, но на следващ етап. Премиерът Кирил Петков обеща проектът, който се изпълнява вече повече от десетилетие, да е готов до средата на тази година. Търговската му експлоатация трябва да започне до края на 2022 г.
Действаща е газовата връзка с Румъния, която обаче е с капацитет около 1.5 млрд. куб. м – половината от годишното потребление на страната. Също така има и няколко по-малки връзки на българската газопреносна система със съседните държави.
Продължението на „Турски поток“ през България, упорито наричан от предишната власт „Балкански поток“, служи изцяло за транзит. Той пренася руската суровина от Турция до Сърбия. Проектният му капацитет е 31.5 млрд. куб. м.
По време на срещата министър Николов е поискал да се предприемат европейски мерки за гарантиране устойчивостта на енергийната система и достъпността на енергията за гражданите и бизнеса. Това според него трябва да включва и мобилизиране на финансов ресурс на европейско ниво в подкрепа на националните бюджети.
Важно е да се продължи с рационалното изпълнение на приоритетите на Европейската зелена сделка, но правото на държавите сами да определят най-подходящите за тях енергийни решения, включително ядрена енергетика, следва да бъде зачитано изцяло“, каза Николов, цитиран от пресцентъра на Министерството на енергетиката.
Енергийните министри на ЕС обсъдиха и възможностите за по-голям внос на втечнен природен газ.
По време на заседанието ЕК представи пред Съвета своя анализ на текущата ситуация със сигурността на доставките на нефт и газ, както и с цените на енергията.
Еврокомисарят Кадри Симсон запозна министрите с прогнози и симулации на различни хипотетични сценарии на смущения, допълнителни възможни мерки за облекчаване на социално-икономическите последици от кризата в цените на енергията и укрепване устойчивостта и независимостта на европейската енергийна система и подготовката за следващия зимен период.