„Призрачни градове“: Защо Българското Черноморие пустее?
Тази седмица в Бургас се проведе хотелски форум, на който бяха обсъдени проблемите на сектора в региона

© ECONOMIC.BG / БТА
Бургас е от онези градове, които те омагьосват още в мига, в който прекрачиш границите му. Тук въздухът е тежък, водата солена, а хората някак по-щастливи. Градът ежегодно заема челните места в класациите за „най-добър град за живеете“ в България. Съвсем наскоро именно Бургас попадна в Доклада за качеството на живот в европейските градове за 2023 г. Представители на България са София и Бургас.
От резултатите става ясно, че хората в Бургас са много по-доволни от живота си, отколкото тези в София. Нещо повече – морският град е по-зелен, по-спокоен и по-сигурен в очите на анкетираните, отколкото е столицата.
Бургас е и гара разпределителна за чуждестранните туристи, които идват на почивка по Българското Черноморие.
И ако пътищата от Бургас към курортните градчета около него са тесни през летните месеци, то от края на септември до средата на месец май не само пътищата, но и главните улици на Бургас пустеят. Туристи почти няма, а огромен процент от хотелите затварят врати.
Но какъв е проблемът? Защо години наред България не успява да намери правилния път към превръщането на страната в дестинация за четири сезона?
Еднозначен отговор на този въпрос към този момент никой не дава. След избухването на конфликта между Израел и "Хамас" ситуацията става още по-сложна за българския туризъм.
Наред с всичко това липсата на събития, които да се организират в големите черноморски градове, като Бургас и Варна, през студените месеци допринася още повече за тежката ситуация, в която се намират Българското Черноморие.
По инерция
Всъщност, един от основните проблеми на българския туризъм като цяло е диверсификацията на продукта и липсата на ясен план за действие. Огромен процент от бизнеса разчита на климата и навика на хората – лятото на море, зимата на планина. Климатичните промени обаче ни доказаха, че този модел вече не е успешен и инерцията, която беше набрал туристическия сектор, вече не върши работа. Време е за реален план, с конкретни идеи и решения на проблемите.
През зимата във Варна не се случва почти нищо. Изключваме театралните постановки, оперните спектакли и няколко по-малки събития. В Бургас ситуацията е идентична. Голяма част от посещенията във варненския ни хотел са бизнес клиентите, част от гостите ни се възползват и от възможностите за хазартен туризъм. Допреди два месеца посрещахме много израелци, за съжаление към момента това не е така по ясни за всички ни причини“, коментира Веселина Попова, генерален мениджър на хотели „България“ в Бургас и „Черно море“ във Варна.
Тя коментира по време на конференцията „NextHome Black Sea 2024: Черноморски форум за ваканционни имоти“, която се проведе в бургаския хотел тази седмица.
Нов модел
Участници в конференцията взеха както хора от туристическия бранш, така и представители на местната власт. Многократно беше повдигнат въпроса защо Бургас, Слънчев бряг, Несебър и Поморие се превръщат в „призрачни градове“ през зимата въпреки възможностите за туризъм и през по-студените месеци.
Говорим за събитиен туризъм, СПА туризъм – по-специално в Поморие, както и културен туризъм в Несебър.
Отговорът на представителите на властта беше, че вече се работи в тази посока – отговор, който обаче многократно се е чувал през годините. Положителното в ситуацията е, че стартира нова кампания на Министерството на туризма, чрез която отделните черноморски общини сами да създават рекламните видеа, с които да се представят на чуждия пазар. И според вече подписаните договори има няколко видеа, свързани с представянето на Поморие като място за балнео и спа туризъм.
Мисля, че вече трябва да говорим за туризъм в Бургаския регион, представяйки цялата област. В следващите месеци планираме срещи с всички общини в региона, за да можем да представим областта като общ туристически продукт, чрез конкретни проекти, финансирани от Министерството на туризма“, каза Манол Тодоров, зам.-кметът по въпросите на туризма и спорта в община Бургас.
Той също изрази мнение, че основната цел на всички от сектора е да има по-дълъг сезон. „Това е свързано не само с нещата, които ще предложим, но и с транспорта на туристите. Проблем в момента е липсата на достатъчно полети до Летище Бургас през зимните месеци“, добави Тодоров.
Предимството на Варна е, че има редовна, целогодишна линия от столицата, както и няколко международни полета.
От думите на Манол Тодоров по време на конференцията стана ясно, че Бургас също води преговори с една от големите авиокомпании за нови линии.
По време на дискусиите бяха дадени идеи Бургас и регионът да наблегнат на морските спортове, кандидатстването на града за домакин на различни състезания в тази област, както и състезания по ветроходство. Освен това многократно беше даден пример със селището "Ченгене скеле" като добър пример за надграждане на туристическия продукт в региона.
Ще се промени ли изцяло моделът на работа на целия туристически сектор в България предстои да разберем. Но не започне ли до месец – два реална работа, то на пролет отново ще се чудим защо нямаше туристи нито зимата, нито някои резервира за лятото ваканция в България.