Путин измисли как плащанията за газ през „Газпромбанк“ да продължат
Купувачите могат да плащат за доставки не само в рубли, а също така да използва схема, която компенсира насрещни искове
Владимир Путин отмени задължението купувачите на газ да плащат само през „Газпромбанк“. Руският президент актуализира указа си от 31 март 2022 г., с който наложи на чуждестранните компания да плащат само през вече санкционираната руска банка и то само в рубли.
Сега на купувачите са разрешени редица опции, обхващащи всички възможни варианти за плащане – в рубли, в чуждестранна валута, чрез насрещни искове на „Газпром“ през оторизиран посредник. Тези правила ще останат в действие докато са в сила американските санкции срещу „Газпромбанк“, които на практика блокираха доставките на руски газ до ЕС, включително плащането на транзитни такси за пренос през разширението на „Турски поток“ през България.
„Газпромбанк“ ще продължи да приема плащания само в рубли, но ще може да ги получава от трети страни.“
Банката обясни в четвъртък вечерта, че продължава да бъде единствената упълномощена банка, чрез която се извършват плащания за доставка на природен газ към чуждестранни купувачи от неприятелски страни или чуждестранни купувачи, доставящи природен газ до недружелюбни страни.
Задължението за плащане се счита за изпълнено от чуждестранния купувач в момента, в който средствата в рубли бъдат кредитирани по сметката в рубли на „Газпром“ или негов упълномощен представител, открита от руския доставчик в „Газпромбанк“.
Тя обаче вече няма да съдейства на чуждестранни купувачи при конвертиране на чуждестранна валута в рубли за целите на плащанията за природен газ.
Източници на „Комерсант“ на финансовия пазар обясняват, че указът позволява на вносителите да работят чрез всякакви офшорни банки, които след това ще могат да продават чуждестранна валута в Русия, кредитирайки рубли по сметката на „Газпром“, както и чрез платежни агенти.
Прихващането на насрещен иск, както беше отбелязано, може да бъде форма на безпарични взаимни разплащания или погасяване на равни суми на задължения за взаимно плащане.
На 21 ноември тази година Министерството на финансите на САЩ въведе блокиращи санкции срещу „Газпромбанк“, правейки плащанията за доставки на руски газ за чуждестранни купувачи практически невъзможни. Според новите ограничителни мерки сделките с участието на банката са разрешени до 20 декември. Съединените щати направиха изключение за операции с участието на „Газпромбанк“ за проекта „Сахалин-2“ до 28 юни 2025 г.
Обосновавайки санкциите, Вашингтон подчерта, че Русия използва „Газпромбанк“ за закупуване на военно оборудване, за да продължи войната срещу Украйна и да прехвърли плащания към руската армия.