САЩ сложиха край на руския транзитен газ през България
Администрацията на Джо Байдън наложи санкции на „Газпромбанк“, през която минават плащанията за България

© ECONOMIC.BG / Depositphotos
САЩ наложиха нови санкции на руската „Газпромбанк“, съобщи Министерството на финансите. Този ход на практика изхвърля една от най-големите руски държавни финансови институции от глобалната система за обмяна на финансова информация SWIFT. Дъщерните ѝ дружества в Люксембург, Швейцария, Кипър, Хонконг и Южна Африка също са отрязани.
Новите санкции влизат в сила ефективно от днес, 21 ноември.
Досега „Газпромбанк“ беше пощадена от подобни санкции, защото през нея реално се извършват плащанията за доставки на руски природен газ за Европа. Сега обаче президентът Джо Байдън е решил да използва един от най-мощните санкционни инструменти, с които САЩ разполагат, за да накаже още Москва за нейното нахлуване в Украйна, преди да напусне поста си през януари, предава Reuters.
Удар по „Турски поток“ през България
Мартин Владимиров, директор програма „енергетика и климат“ в Центъра за изследване на демокрацията, коментира в профила си във Facebook, че действията на САЩ реално правят невъзможни плащанията за транзита на руски газ през разширението на „Турски поток“ през България.
САЩ току-що санкционира „Газпромбанк“, което прави транзакциите по плащането на транзитните такси по „Турски поток“ невъзможни. България трябва да се възползва от възможността и веднага да прекрати последния тръбопроводен транзит на руски газ за Европа след края на преноса през Украйна“, написа той.
Основната част от руския газ, който изпълва тръбата в България почти на 100%, основно е предвиден за Сърбия и Унгария.
Министерството на финансите на САЩ отправи предупреждение към банковия сектор по света, че свързването с руската система за предаване на финансови съобщения (SPFS), с която Москва се опитва да замени SWIFT, ще създаде рискове от американски санкции за съответните банки.
Това прави почти невъзможен опитът да се използва друга банка, за да се заобиколят американските санкции.
Пресичане на финансовите потоци
„Газпромбанк“ е частично собственост на притежаваната от Кремъл газова компания „Газпром“. След инвазията на Русия през февруари 2022 г. Украйна настоява САЩ да наложат повече санкции на банката, която получава плащания за природен газ от клиенти в Европа.
Новите санкции идват дни след като администрацията на Байдън разреши на Киев да използва американски ракети ATACMS, за да удари в дълбочина руската територия.
Министерството на финансите също така наложи санкции на 50 малки и средни руски банки, за да ограничи връзките на страната с международната финансова система и да ѝ попречи да злоупотребява с нея, за да плаща за технологии и оборудване, необходими за войната. От там предупреждават, че чуждестранните финансови институции, които поддържат кореспондентски отношения с целевите банки, „пораждат значителен риск от санкции“.
Това широкообхватно действие ще затрудни Кремъл да избегне санкциите на САЩ и да финансира и оборудва армията си“, каза министърът на финансите Джанет Йелън. „Ще продължим да предприемаме решителни стъпки срещу всякакви финансови канали, които Русия използва, за да подкрепи своята незаконна и непровокирана война в Украйна.“
Администрацията вярва, че новите санкции подобряват позицията на Украйна на бойното поле и способността за постигане на справедлив мир, каза запознат източник.