България е сред страните с най-висок процент на неактивни хора
Те не се отчитат като безработни, не търсят работа, не се интересуват

© ECONOMIC.BG / Стоян Йотов
Работодателите, в т.ч. и чуждестранните инвеститори, в България все по-трудно намират кадри с подходящи професионални умения.
Това стана ясно от думите на икономиста Лъчезар Богданов по време на икономическия форум „Шумът на парите“, предаде репортер на Economic.bg.
„На пазара на труда има дефицит на кадри. Лесният начин за търсене на хора свърши. Висококвалифицираните кадри в големите градове вече са заети“, категоричен бе Богданов.
Въпреки позитивните данни за заетостта през последните 2 г., свободните хора са малко и те са неквалифицирани, без трудови навици или в предпенсионна възраст.
Свободните хора са малко, те са основно роми, които са ниско образовани или без трудови навици, или хората над 55 г. Сред българите до 45 г. няма нарастване на заетостта. Ако сте голям работодател, трудно може да намерите нови хора в тази възрастова група.
България е сред страните с най-висок процент на неактивни хора – те не се отчитат като безработни, не търсят работа, не се интересуват.
Много от хората до 25 г. са обезсърчени, те са се отказали да търсят работа. Те няма да влязат в бюро по труда, нито в сайт за работа. Над 200 хил. българи до 64 г. пък се чувстват твърде стари, за да работят и затова не търсят работа.
Общата картина е, че вече бройките свършват или има такива, които обаче не са активни на пазара на труда. Някой трябва да активизира тези групи хора, ако иска да ги наеме. Те сами няма да отидат при предприемачите и фирмите.
Сериозен проблем е и образованието. Всяка година техникуми завършват над 21 хил. деца, което е около 40% от всички завършили. В същото време бизнесът твърди, че няма подготвени хора за нуждите му. Очевидно има проблем с квалифицирането на тези хора.
„Голяма част от тези учебни заведения са специализирани на хартия именно в секторите, за които има най-голям дефицит на кадри. Очевидно има генерален проблем в професионалното образование“, заяви Богданов.
„Наричаме нещо техникум или професионална гимназия, но за 4 години то не създава хора, които имат професия“, отбеляза икономистът.
Минималните изисквания на бизнеса към работника вече са да може да чете и пише, но очевидно и с това има проблем. 2/3 от българските 9-класници не могат да решат елементарни математически задачи, алармира експертът.
Тези проблеми не се решават с патриотизъм и патос, нито с разговори за Балканджи Йово по сутрешните блокове, категоричен бе Богданов.